Обвинувальний вирок Бредлі Меннінгу - рядовому американської армії, який передав сайту Wikileaks понад сімсот тисяч сторінок засекречених документів Пентагону і Держдепартаменту, - викликав широкі дебати у США про роль викривачів секретів і межі між шпигунством та виправданим оприлюдненням державних секретів.
Засновник Wikileaks 3 засудив вирок своєму інформатору, назвавши Меннінга героєм, а суд - несправедливим. За його словами, від дій Меннінга постраждала тільки гордість американського уряду. А вирок йому став "небезпечним прецедентом".
"Свідчення Бредлі Меннінга розкрили військові злочини і розпалювання революцій та закликали до демократичних реформ. Він - квінтесенція викривача. Це перший випадок пред'явлення звинувачень у шпигунстві саме викривачу. Це небезпечний прецедент і приклад екстремізму з боку органів національної безпеки. Це рішення, з яким не можна миритися і яке повинно бути скасовано. Не має бути так, щоб розкриття правдивої інформації людям називалося "шпигунством", - заявив Ассанж.
Свою стурбованість вердиктом суду висловили і правозахисники.
Так, організація "Репортери без кордонів" назвала вирок Меннінгу попередженням усім викривачам, "проти яких американська адміністрація розгорнула безпрецедентну атаку".
Організація Human Rights Watch, у свою чергу, також попередила, що, незважаючи на виправдання у серйозному пункті звинувачень, цей випадок свідчить про загрозу переслідування осіб, які не мали наміру допомагати ворогові.
"Суд над Меннінгом вказує на нагальну необхідність реформ у законодавстві, що США використовують стосовно тих, хто розголошує інформацію, а також на необхідність більш серйозних заходів щодо захисту осіб, які здійснюють службові викриття", - заявили у HRW.
У Комітеті захисту журналістів також стурбовані можливими негативними наслідками вироку для ЗМІ, особливо для журналістів, які висвітлюють питання національної безпеки.
"Таке агресивне переслідування направило чіткий сигнал усім потенційним інформаторам", - заявив виконавчий директор "Комітету" Джоел Саймон.
Як звернули увагу американські ЗМІ, якщо всі попередні адміністрації США порушили лише три справи за передачу секретів пресі, то при президентові Бараку Обамі було порушено цілих сім.
Нагадаємо, 30 липня Бредлі Меннінг був визнаний військовим судом винним за всіма пунктами (в тому числі шпигунстві і шахрайстві), окрім найсерйознішого - пособництво ворогові.
Втім, навіть за другорядними звинуваченнями йому загрожує понад 100 років в'язниці. Оголошення призначеного Меннінгу покарання розпочнеться 31 липня.
Меннінг визнав, що він передав Wikileaks сотні тисяч секретних документів, в тому числі листування американських дипломатів, але наполягав на тому, що своїми діями він прагнув сприяти дискусії про зовнішню політику в американському суспільстві.
Він оприлюднив відеозапис обстрілу групи людей з американського вертольота Apache у Багдаді в 2007 році, розголосив 470 тис. польових донесень американських військових з Іраку і Афганістану і 250 тис. депеш, переправлених з-за кордону у Вашингтон американськими дипломатами.
Меннінг служив у ЦРУ аналітиком. У травні 2010 року він був заарештований в Іраку і відправлений на батьківщину.
До речі, ім'я організатора витоку стало відомо лише завдяки нестриманості самого Меннінга. Він не втримався від вихваляння під час електронного листування з відомим хакером, а той зв'язався зі своїми знайомими у ФБР, і Бредлі Меннінг був заарештований. !zn
Читайте також:
Джуліан Ассанж і "Репортери без кордонів" закликали Європу захистити Сноудена
WikiLeaks оприлюднили секретні дані розвідки США
Автор витоку знаменитих "Документів Пентагону" закликав Сноудена не здаватися США
Спецслужби США назвали електронне стеження "благом для пересічних американців"