Іран допустив порушення резолюції РБ ООН 1929, здійснивши пуск балістичної ракети Emad, йдеться в заяві комітету РБ ООН з санкцій.
"На основі аналізу отриманої інформації комітет прийшов до висновку, що пуск ракети Emad є порушенням параграфа 9 резолюції 1929", - цитують ЗМІ положення доповіді комітету.
Він був представлений до Ради Безпеки після того, як МАГАТЕ у вівторок ухвалив рішення про закриття досьє з майбутнім спробам Тегерана створити ядерну зброю. У документі агентства кажуть, що розслідування проводилося у відповідності з узгодженим графіком" і що він "закриває процес розгляду Радою цього питання". Резолюція є завершальним етапом реалізації "дорожньої карти", яка була підписана влітку поточного року на виконання Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми (ІЯП).
За оцінками експертів, ракета Emad здатна нести ядерний заряд. Проте міністр оборони Ірану Хоссейна Дегхан в жовтні, інформуючи про пуск ракети, підкреслив, що це не пов'язане з угодою по ІЯП.
Дипломати в ООН вважають, що в січні 2016 року РБ ООН може розглянути питання про скасування санкцій проти Ірану, введених раніше з побоювань, що іранська ядерна програма має на меті створення ядерної зброї.
Тим не менше, американський Білий дім у зв'язку з пуском Emad не виключає введення відносно Ірану нових санкцій.
"Безумовно, я не виключаю прийняття додаткових заходів, якщо наші представники в галузі забезпечення національної безпеки зроблять висновок, що нові санкції будуть корисні", - сказав офіційний представник Білого дому Джош Ернест, коментуючи ракетний пуск.
Він повідомив на брифінгу "Ми вважаємо, що це серйозне дія, що завдає шкоди стабільності в регіоні. Тому США раніше так рішуче піднімали це питання в РБ ООН.
8 грудня Іран провів випробування балістичної ракети. 12 жовтня офіційні ЗМІ Ірану повідомили про успішне випробування іранської балістичної ракетивеликої дальності. Це перша ракета Тегерана дальнього радіусу дії, яка дозволяє наводити і контролювати удар до тих пір, поки мета не буде вражена.
У жовтні угода щодо ядерної програми Ірану, підписана 14 липня, що набула чинності. Згідно з документом Тегеран йде на цілий ряд поступок в питанні своєї ядерної програми. У відповідь західні країни почнуть поступову скасування економічних санкцій проти Ірану.
У зв'язку з цим президент США Барак Обама також віддав розпорядження підготувати документи для скасування санкцій проти Ірану.
Між тим, Віктор Каспрук у статті для DT.UA Іран: чи можна чекати спокою від давнього ворога?зазначає, що угода не містить достатньо механізмів для того, щоб перешкодити Ірану і далі нести ядерну загрозу.
Важелями впливу є лише санкції, котрі будуть поступово зменшуватись у разі досягнення чергового прогресу або збільшуватись - у разі невиконання домовленостей. Таким чином, схоже, виконання цієї угоди більше залежатиме від доброї волі Тегерану.