Про це пише Washington Post, нагадуючи, що ООН помістила у свій звіт український Донбас серед найбільш замінованих регіонів у світі. Дослідники кажуть, що протитанкові міни тут вбили більше людей, ніж будь-де у світі. На їхню думку, кількість таких жертв на Сході України ставить регіон вище Сирії, Ємену і інших місць конфліктів у Африці.
"Ніхто не знає, наскільки великою проблема стала насправді. Ми лише знаємо, що вона велика", - каже голова програми Данської групи розмінування Генрі Ліч.
Міни, "розтяжки" і нерозірвні снаряди засіяли десятки тисяч акрів, до значної частини яких немає доступу, тому що вони розташовані в зоні, де бої продовжуються досі, а також через опір чиновників.
Гуманітарна організація з розмінування Halo Trust оцінює, що з 2014 року жертами мін на Сході України стали 1796 людей. Серед них - 238 загиблих мирних мешканців і ще 491 - поранених. Кількість втрат через міни і нерозірвані снаряди зросла за останні роки і, швидше за все, ця тенденція збережеться. Оскільки родини повертаються в райони, де бої вщухли, але територія всіяна небезпечними боєприпасами.
На додачу до кровопролиття, цілі громади страждають ще й від прихованої небезпеки в землі. Обидві сторони конфлікту встановлювали міни і забороняли людям використовувати поля для вирощення врожаїв і випасу худоби. Ті, хто збирає дрова для опалення, теж в небезпеці. Економіка в Донбасі переживає стагнацію, пошкоджена інфраструктура лишається невідремонтованою, а спостерігачі за перемир'ям зіштовхуються з перешкодами.
Ось чому Бойко, 29-річна мати з Маріуполя, а також її колеги, розчищають територію від мін поблизу села Мирна Долина. Після активних бойових дій в 2014-2015 роках смертельна небезпека з-під землі паралізувала невелику аграрну громаду поблизу лінії фронту в Луганській області на підконтрольній українським силам території.
Після того, як троє українських солдат загинули тут минулого року через вибух міни, район опинився в полі зору Данської групи розмінування. Команди сформовані з місцевого населення. Керівники кажуть, що ризики обмежені, а на необхідні тренування потрібно лише кілька тижнів. В так званій "сірій зоні" Донбасу така робота здається привабливою через непогану платню. Тож очікується, що за рік район очистять від мін.
"Це суміш городництва і археології. Ми наймаємо цивільних, а не спеціалістів, тож витрати на роботи невеликі, а до того ж це йде на користь місцевим громадам", - каже Ліч.
Під осінім сонцем 10 чоловіків і жінок розкопують різні снаряди і міни часів СРСР. Осколкові міни направленої дії схожі на "тарілку, напаковану вибухівкою", каже Ліч.
"Вони особливо огидні", - додає він.
Потужні протитанкові міни ТМ-62 загрожують фермерам, які обробляють поля. Протипіхотні осколкові міни ОЗМ-72 підстрибують в повітря, коли детонують, розкидаючи під час вибуху сотні залізних осколків і завдаючи ран більшій кількості жерт. Ще одна міна, схожа на іграшку завбільшки з невеличку пташку, спричинила багато смертей серед дітей в часи вторгнення СРСР в Афганістан. Українські військові кажуть також, що російські сили закладають міни і кріплять їхні детонатори до рибальських гачків, щоб солдати непомітно чіплялися за їхній одяг.
Раніше повідомлялося, що на розмінування територій в Луганській і Донецькій областях знадобиться 10-15 років. Якщо собівартість міни коливається в межах від 3 до 30 доларів, то на її знешкодження потрібно витратити 300-1000 доларів.
Детальніше про заміновані територіях Донбасу читайте у статті Алли Котляр та Олени Розвадовської "Замінована прогулянка" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".