Припинення роботи українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка в свою чергу призведе до голоду, масової міграції та політичної нестабільності у світі. Про це попередив виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми ООН Девід Бізлі, пише The New York Times.
У виданні пояснили, що сховища в Україні переповнені зерном, яке в звичайний рік допомагає прогодувати 400 мільйонів людей у всьому світі. Однак повномасштабна війна РФ проти України порушила ланцюжок поставок: порти не можуть нормально працювати через близькість бойових дій.
"Якщо ви вилучаєте це з ринку, починаєте усвідомлювати, що на нас насувається потужний шторм", — заявив Бізлі.
Він приїздив до України із чотириденним візитом, під час якого вивчав способи доставки їжі для близько мільйона українців у окупованих російськими військами регіонах, а також досліджував ширшу загрозу для світових продовольчих ринків.
За його словами, ключовим для поставок є доступ до портів Одеси, Чорноморська, Южного й Миколаєва, які можуть закритися через очікуваний наступ армії РФ.
Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми ООН звернувся до Кремля телефоном та в письмовій формі, виклавши свої занепокоєння, проте сторони “не досягли жодного процесу”.
"Тут має вступити міжнародне співтовариство й прийняти дуже серйозні рішення щодо захисту портів у гуманітарних цілях і відкриття портів для всього світу. Бо весь світ заплатить ціну, якщо ми не розблокуємо порти", — наголосив Бізлі.
Він також зазначив, що через сукупний вплив воєн, посух і пандемії Covid-19, близько 45 мільйонів людей у 38 країнах можуть зіткнутися з голодом. А зростання цін на продукти харчування, паливо й доставку через російське вторгнення в Україну призведе до збільшення цього показника та обмежить можливості ООН допомогти людям.
За словами Бізлі, операційні витрати продовольчої програми ООН зросли на 71 мільйон доларів на місяць. Він пояснив: "Це означає, що ми будемо годувати на чотири-п’ять мільйонів людей менше на рік лише через збільшення витрат".
Однак додав, що фінансова проблема є короткостроковою. Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми ООН закликав багаті країни й світових мільярдерів допомогти заповнити дефіцит фінансування у розмірі 8 мільярдів доларів.
Більш тривожною загрозою є довгостроковий виклик світовим продовольчим ринкам, вважає Бізлі. Він зазначив, що українські фермери ще могли б зібрати врожай, що допоміг би нагодувати голодних у світі, якби війна закінчилася зараз. Але це неможливо буде зробити, якщо українські порти й судноплавні шляхи у Чорному морі будуть заблокованими російськими окупантами.
Зважаючи на це, Бізлі закликав лідерів країн G7 та інші уряди почати розробляти невикористовувані сільськогосподарські землі, щоб компенсувати можливе припинення поставок продовольства з України та РФ. Проте попередив, що дефіцит на глобальному ринку продовольства й подальше різке зростання цін на продукти харчування призведе до катастрофи в бідних країнах.
"У вас буде голод і смерть, ви матимете дестабілізацію кількох націй і матимете масову міграцію", - заявив виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми ООН.
Раніше Всесвітня продовольча програма ООН закликала надати доступ до оточених міст України.