Державам Перської затоки доводиться переглядати свої союзи і, особливо те, чи вони можуть довіряти США після виходу американських військ із Афганістану, пише The Guardian.
Захоплення талібами Афганістану - це землетрус, який формуватиме Близький Схід протягом багатьох років, заявив високопоставлений представник Перської затоки, попередивши, що - незважаючи на обіцянки Талібану щодо поміркованості, бойовики «по суті майже не змінилися» з минулого разу перебування при владі.
Виступаючи на умовах анонімності, чиновник також сказав, що швидкий і хаотичний вихід США викликає серйозні питання у країнах Перської затоки щодо цінності американських обіцянок безпеки.
«Афганістан принесе землетрус, і наслідки залишатимуться з нами дуже і дуже довго», - сказав чиновник.
Він додав, що цей епізод ознаменував повний розрив із застарілою доктриною обіцянок, що залежні від нафти США будуть використовувати військову силу для захисту своїх інтересів у Перській затоці.
«Чи можемо ми дійсно залежати від американських обіцянок безпеки протягом наступних 20 років? Я думаю, що зараз це дуже проблематично - дійсно дуже проблематично», - вважає він.
Чиновник також припустив, що війна, яка повинна була стати «битвою проти тероризму» не залишила спадщини в Афганістані, і зазначив, що захоплення влади талібами викликає занепокоєння серед лідерів Західної Африки щодо зростання ісламського екстремізму.
Посадовець додав, що не очікував того, що таліби будуть поводитись інакше, ніж тоді, коли вони останній раз були при владі.
«Вони по суті такі ж, але тепер мають більший досвід», - зазначив він.
Найбільший сюрприз, за словами чиновника, це некомпетентність операції США та ознаки бюрократичних міжусобиць.
На його думку, кризу в Афганістані, швидше за все, розглядатимуть як перемогу Пакистану, а також як нові можливості для Китаю. Він вважає, що США відіграватимуть мінімальну роль у регіоні.
«Якщо буде геополітична боротьба за Афганістан, ми побачимо Пакистан і Китай з одного боку та Індію, Іран і Росію з іншого. І я не думаю, що американці будуть учасниками геополітичної боротьби за Афганістан», - сказав посадовець.
Багато держав Перської затоки вже почали адаптацію своєї зовнішньої політики з урахуванням зменшення залежності США від нафти, але чиновник сказав, що тепер очікує, що цей процес прискориться.
Це призведе до перебудови у союзах та встановлення більш прагматичних відносин серед країн-суперників у регіоні.
Загальною метою буде деескалація напруженості. Посадовець також вказав на підписання оборонної угоди між Саудівською Аравією та Росією як знак того, що країни Перської затоки хотіли диверсифікувати свої джерела безпеки подалі від США.
Іран за часів свого попереднього уряду на чолі з Хасаном Рухані почав вести «приховані» переговори з Саудівською Аравією на рівні співробітництва розвідки, але зараз цей процес може стати більш відкритим.
Бахрейн вже знає, як шукати нові союзи в регіоні, в тому числі через Авраамську мирну угоду з Ізраїлем, а у випадку ОАЕ - відновлення дипломатичних відносин із Сирією.
Акцент буде зроблений на «спробах зробити регіон менш напруженим», вважає чиновник.
15 серпня таліби увійшли до Кабула, і президент Афганістану Ашраф Гані залишив країну. Перед цим протягом менш ніж двох тижнів «Талібан» узяв під контроль більшу частину провінцій Афганістану.
Таліби заарештували експрезидента Афганістану Хаміда Карзая, який вів з ними переговори про перехідний уряд, заборонили музику, і заборонили жінкам працювати і навіть з'являтися на вулицях без бурки і без супроводу чоловіка.
Центром опору талібам знову стала провінція Панджшер на півночі країни. Проте 4 вересня таліби захопили і цю провінцію.
Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні — в статтях Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?»і «Перемога «Талібану» в Афганістані: хто програв насправді», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.