Заходу буде важко знайти спільну мову з новим президентом Ірану — The Guardian

Поділитися
Заходу буде важко знайти спільну мову з новим президентом Ірану — The Guardian © raisi.ir
Ібрагім Райсі — прихильник жорсткої лінії, тому західним лідерам буде важче співпрацювати з ним.

Іран очолив новий президент. Недосвідчений уряд Ізраїлю погрожує військовими діями проти Тегерана. Ведеться «тіньова війна». Іранський союзник «Хезболла» запускає ракети по Ізраїлю з Лівану. Тим часом зростають побоювання з боку США, що переговори про ядерну угоду зазнали невдачі. Однак, незалежно від того, буде угода чи ні, Іран незабаром може створити ядерну зброю, пише The Guardian.

Це небезпечний, похмурий момент на Близькому Сході, особливо для багатогранного конфлікту між Іраном та Заходом. Ібрагім Райсі, який «офіційно» став президентом Ірану після суперечливих виборів, запропонував мізерну надію для оптимізму.

Санкції, запроваджені колишнім президентом США Дональдом Трампом, які спустошують Тегеран з 2018 року, повинні бути скасовані, вважає Райсі. Але він не запропонував жодного плану досягнення цього і не готовий іти на поступки.

Прихід Райсі до влади знаменує собою остаточний тріумф для запекло-консервативних, антизахідних фракцій, пов'язаних з верховним лідером Ірану аятолою Алі Хаменеї. Попередник Райсі, Хасан Рухані, як і до нього Мохаммад Хатамі, програли внутрішню боротьбу за зближення з США та Європою. Тепер жорсткі фракції контролюють усі основні інституції Ісламської республіки, включаючи військову і судову владу, а також парламент.

Наслідки цієї «зачистки» є зловісними. За іронією долі, за підтримки все більш впливового Корпусу вартових ісламської революції, Райсі має можливість укласти ядерну угоду. Цілком ймовірно, що він так і зробить. Економіка Ірану знаходиться в жахливій ситуації. Інфляція завдає шкоди. Офіційні дані показують, що рівень бідності подвоївся за два роки. Зараз все може бути ще гірше. Обмежена угода про послаблення санкцій може полегшити життя населення.

Але Райсі та Хаменеї залишаються затятими націоналістами, які твердо вірять на ідеологічних та релігійних підставах у «самозабезпечення». Вони стверджують, що в майбутньому економіка Ірану не повинна залежати від торгівлі та бізнесу приватного сектору із Заходом, де домінують США. Вони хочуть назавжди усунути політичні переваги, які санкції надали Вашингтону. Райсі та Хаменеї не хочуть «дружити» з Америкою.

Звільнений від обмежень, які раніше встановлювала «поміркована» опозиція, Райсі наполягає на посиленні «самозабезпечення», що також попереджає про розширення регіонального впливу Ірану, не в останню чергу шляхом посилення «опору» за допомогою союзників та довірених осіб у Сирії, Іраку, Ємені та Лівані. Подібним чином очікуються більш тісні стратегічні союзи з Китаєм та Росією. Нещодавно Тегеран підписав з Пекіном угоду про торговельно-військове партнерство. Президент Росії Володимир Путін від усієї душі привітав Райсі зі вступом на посаду.

Напад безпілотників на ізраїльський танкер MV Mercer Street, в результаті якого минулого тижня загинуло двоє осіб, став передвісником епохи Райсі. Як завжди, Іран відмовляється від відповідальності. Велика Британія та США стверджують, що можуть довести причетність Тегерану.

Зупинка переговорів про міжнародний обмін полоненими - це ще один удар. Тривожним є також раптовий початок бойових дій через ізраїльсько-ліванський кордон, а тепер із ХАМАС у Секторі Гази. Незвично «Хезболла» визнала запуск ракет. Це виглядає як повідомлення для нового прем’єр -міністра Ізраїлю Нафталі Беннетта, надіслане зі схвалення Ірану. Після нападу на танкер Ізраїль пригрозив прямими військовими діями. Близький Схід не може собі дозволити таке змагання між Райсі та Беннетом.

Тим часом у Вашингтоні зростає стурбованість через те, що тліючі конфлікти за участю Тегерану та інших регіональних дійових осіб, роздуті змінами керівництва в Ірані та Ізраїлі, можуть спалахнути з новою силою. На початку цього року заговорили про послаблення напруженості між Іраном та його головним суперником Саудівською Аравією. Офіційні представники двох країн зустрілися в Багдаді. Саудівці відкинули запрошення на інавгурацію Райсі.

Адміністрація президента США Джо Байдена має власні турботи. Байден сподівався зменшити напруженість з Іраном щодо відродження ядерної угоди 2015 року, від якої гнівно відмовився Трамп. Таке рішення Трампа підштовхнуло Іран до конфронтації із Заходом. Тепер американські аналітики припускають, що навіть якщо знайдеться компроміс і пакт буде відновлено, це може бути пізно. Вони підозрюють, що Іран критично наблизився до створення ядерної бомби і зупинити Тегеран вже не вийде.

Ця думка викликає в ізраїльських лідерів тривогу. Це також повинно хвилювати регіон та європейських сусідів. Але подальше брязкання шаблями та війни через довірених осіб - це не відповідь. ЄС надіслав свого представника на інавгурацію Райсі. Можливо, це було правильне рішення. На цьому небезпечному етапі США та Велика Британія також повинні тримати двері відчиненими та продовжувати діалог з Тегераном. Зі свого боку, Райсі варто проявити трохи мудрості, звільнивши «західних заручників», резюмує видання.

Президентські вибори в Ірані завершилися перемогою консервативного політика Ібрагіма Раїсі. Його вважають висуванцем аятоли Алі Хаменеї. А дехто навіть припускає, що згодом Раїсі стане наступником Хаменеї на посаді Верховного лідера. Тож якою буде внутрішня політика при новому іранському президентові? Як обрання Раїсі вплине на американо-іранські відносини та перспективи вирішення ключового питання — відновлення дії ядерної угоди? Про це читайте в статті Миколи Замікули «Новий президент Ірану аятолі дороги не перейде».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі