Росія використала своє право вето у Раді безпеки ООН 11 разів, щоб заблокувати дії, націлені проти режиму її союзника в Сирії. Механізм ООН зі встановлення відповідальності за застосування хімічної зброї втратив чинність в листопаді, коли Росія наклала вето на рішення про розширення його манданту, пославшись на те, що механізм був упередженим до сирійського уряду.
Колишній чиновник ООН і директор Amnesty International Аян Мартін сказав: "Російське вето не повинно ставити хрест на колективних діях ООН. Відповідальність за встановлення винних у застосуванні хімічної зброї і за зупинки кошмарів сирійського конфлікту лежить на всій світовій спільності". Цю точку зору поділяють західні чиновники.
Питання сирійського глухого кута підімалося на закритій зустрічі у Швеції, яку відвідали посли країн-членів Ради безпеки. Вірогідно, обговорення продовжаться під час низки зустрічей цього тижня. Західні країни бояться, що відсутність механізму визначення відповідальності не лише дає Сирії можливість продовжити застосування хімічної зброї, а й також підриває міжнародний порядок.
США, Франція і Велика Британія завдали ракетний удар по сирійських сладах з хімічним арсеналом 10 днім тому у відповідь на чергове застосування зброї масового знищення в місті Дума, яке сталося 7 квітня. Інспектори Організації з заборони хімічної зброї працюють в Думі. Але попри те, що вони знайдут на місці, ОЗХЗ не може вказати на винних. Після авіаударів Заходу відновилися дипломатичні зусилля щодо погодження резолюції ООН про новий слідчий механізм для Сирії. Їх, зокрема, просувала Швеція. Але поки що ці спроби були безуспішними.
Західні уряди, стурбовані подальшим ослабленням сили Ради безпеки, хочуть використати рідко вживану процедуру під назвою "Об'єднання заради миру", яку вперше застосували в часи Корейської війни в 1950 році. Вона дозволяє 9 країнам з 15 найвпливовіших членів Ради безпеки оминути російське вето і вивести голосування на рівень Генеральної асамблеї. Таким чином, щоб схвалити новий слідчий механізм для Сирії, потрібно буде набрати дві третини голосів. Процедура "Об'єднання заради миру" від 1950 року була розроблена для випадків, коли Рада безпеки ООН не може виконати свої зобовязання зі збереження миру.
У МЗС Франції вважають дуже ймовірним зникнення доказів про застосування хімічної зброї в Думі ще до прибуття туди експертів Організації по забороні хімічної зброї. Прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей погоджується, що сирійська влада за підтримки Росії прагне приховати факти, які стосуються хімічної атаки в місті Дума. Тим часом, російські військові заявили, що знайшли в сирійському місті Дума хімічну лабораторію і склад хімікатів, які нібито належать повстанцям.
Нагадаємо, Всесвітня організація охорони здоров'я підтвердила використання хімзброї військами Асада в Думі. У заяві організації також наведено непідтверджені дані від волонтерів про загибель 70 осіб, які переховувалися від бомбардування в підвалах.