Про це на сторінках Newsweek пише директор програми Strategic Europe в організації Carnegie Europe Джуді Демпсі. Вона визнає, що російського аналогу українського Майдану поки немає. Хоча кілька років тому, коли тисячі росіян вийшли на вулиці протестувати проти сфальсифікованої перемоги Путіна на виборах, опозиція в Росії намагалася його створити.
На думку автора, Євросоюзу і європейським урядам варто приділяти більше уваги громадському суспільству в Росії і підтримувати вільнодумців. Хоча президент Путін систематично придушує будь-які ініціативи і незгоду з його режимом з боку росіян.
"Це завдання стає все складнішим. Філантропів і іноземних спонсорів тепер називають "іноземними агентами". Останньою жертвою зусиль Кремля з придушення громадського суспільства стала "Московська школа громадського просвітництва, яка раніше називалася "Московська школа політичних досліджень", - йдеться в статті.
Впродовж 20 років цей заклад був майданчиком для росіян, який дозволяв їм навчатися і висловлювати свої думки. Але влада Росії закрила школу, звинувативши її в отриманні фінансування із сумнівних джерел.
"В сьогоднішній Росії на прогрес, здається, накладено анафему. Всі спроби німецьких соціал-демократів модернізувати російську економіку, щоб вона змінила політичну систему, призвели до зовсім протилежних результатів", - пише Демпсі.
Тепер міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляєн говорить про загрозу безпеці її країни з боку Росії, нагадуючи про війну в Україні. На 2016 рік вона готує програму модернізації армії і проект військового бюджету згідно із цими загрозами.
В цей же час, пише Демпсі, російська влада досі боїться вільнодумців у суспільстві. Тому ЄС потрібно зробити все, щоб дозволити їм зміцнити своє становище.
"Невже так важко ввести гнучкі умови отримання візи для молоді і розширити програми для студентів на здобуття освіти в ЄС? Невже європейським урядам і фондам важко підірвати пропаганду Кремля?" - йдеться в статті.
Тим часом, пише Financial Times, після вбивство Нємцова "Антимайдан" створює атмосферу страху. Експерт Carnegie Moscow Center Андрій Колесніков зауважив, що нинішня атмосфера в Росії страшна і створена пропагандою. Але в цей же час вона цілком природна, оскільки росіяни чомусь із задоволенням миряться з нею.
Він порівняв пропутінський "Антимайдан" з радикальними рухами, які використовували нацисти для силового придушення незгодним, перед тим, як прийшли до влади. Голова комітету з закордонних справ у Європейському парламенті Ельмар Брок також заявив, що путінська система залякування і переслідування відповідальна за вбивствоНємцова. За словами Брока, опозиційний рух в Росії послаблений тим, що трапилося. Нємцова застрелили у ніч на 28 лютого на Великому Москворецькому мосту. Вбивця імовірно під'їхав до нього на авто і вистрелив шість раз з боку спини, чотири кулі влучили у політика, який помер на місці.