Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише віцепрезидент Center for European Policy Analysis і редактор The Economist Едвард Лукас. Він зауважує, що президент Володимир Путін вже почав змінювати лад в Європі, який встановився після Холодної війни, за допомогою військової сили, пропаганди і вишукування слабких місць в роздрібленої Європи.
"Якби Захід став єдиним фронтом, режим Путіна ніколи б не насмілився дестабілізувати Україну чи на неї напасти. Крим не був би захопленим. Не було б війни на Сході України. Не наважився б вбивати, атакувати і викрадати людей в інших країна і не погрожував би сусідам, тому що боявся б наслідків", - пише оглядач.
Він наводить заходи, які б, на його думку, змогли б змусити Путіна відступити в Україні. Зокрема, Лукас радить посилити санкцій і заборонити всій російській еліті і їхнім родинам подорожувати в країни Заходу. Всього до "чорного списку" потрапили б 10 тисяч посадовців, політиків і бізнесменів.
При цьому на території ЄС можна було б оголосити про кримінальну відповідальність усіх банкірів і юристів, які допомагали російським олігархам купувати активи в Європі за незаконно здобуті кошти. А самі активи багатих росіян арештувати через розслідування. Це б змусило багатіїв "співпрацювати" зі слідством і розповідати західним спецслужбам і правоохоронцям дуже корисну інформацію про Кремль.
Євросоюз міг би поскаржитися до суду на "Газпром" і скоординувати свій позов з Міністерством юстиції США, яке роками проводило розслідування проти російського енергетичного гіганта. Корпорація, на думку Лукаса, має дуже серйозний "дах" в Кремлі.
А також Брюссель міг би повідомити Москву, що якщо її військові літаки не припинять порушувати повітряний простір Європи, то він буде закритий і для комерційних російських авіаперевізників.
"Звісно, так не станеться. Ми боїмося правди про наміри Росії. За наше боягузтво український народ платить дуже страшну ціну і буде ще гірше. Ми не хочемо того визнавати, але франко-німецький план переговорів – це розмова про капітуляцію. Якщо навіть у буде перемир'я, Україна лишиться з відірваною територією і зламана економічно і територіально", - пише Лукас.
Щодо можливості передачі Україні оборонного озброєння, то на думку оглядача, це може побороти "симптом кризи в Європі", але з ревізіонізмом Росії покінчено не буде.
"Уявляєте собі, що президент Путін і його прибічники в Кремлі змінюють свої плани лише тому, що ми послали трошки зброї українським солдатам, які сміливо чинять опір, але мають слабке командування?" - йдеться в статті.
Лукас звинувачує Захід у боягузтві і жахливій бездіяльності, яку приховують за самообманом. Видання Washington post писало, що Обама недооцінює загрози від війни в Україні і тому зволікає з наданням військової допомоги. Колишній радник президента США з питань національної безпеки Збігнєв Бжезинський також розкритикував слабку позицію Заходу. Виступаючи переж санаторами США він заявив: "Путін захопить Ригу і Таллінн, а ми будемо "стурбовані"". При цьому він закликав передати Україні оборонне озброєння і відправити військових НАТО в Балтію.