Загроза ядерного удару сьогодні вища, ніж в часи Холодної війни - The Guardian

Поділитися
Загроза ядерного удару сьогодні вища, ніж в часи Холодної війни - The Guardian Ядерна загроза сьогдні вища, ніж в часи Холодної війни. Ілюстрація © dvp.su
Агресивна поведінка Росії і КНДР, а також можливості кібервійськ повертають страх перед ядерною катастрофою.

Ризик 3 у світі через регіональну війну, терористичну атаку чи фатальну помилку сьогодні значно вищий, ніж це було в 70-х і 80-х роках.

Про це сьогодні пише The Guardian з посиланням на думку колишнього голови Пентагону Вільяма Перрі, який очолював американську армію в 1994-1997 роках.

Він зауважив, що після розвалу СРСР був досягнутий значний прогрес у скороченні можливості обміну ядерними ударами між США і Росією.

"Можливість ядерного лиха сьогодні значно вища, ніж в часи Холодної війни. Нова загроза з'явилася впродовж останніх трьох років. Відновилася можливість обміну ядерними ударами між США і Росією. Не виключена можливість фатальних прорахунків чи помилки", - вважає Перрі.

Також він звертає увагу на нові можливості кібер-атак, загрозливу ядерну програму КНДР і нестабільність між Індію і Пакистаном у Кашмірі. Крім того, російьске військове вторгнення в Україну, Сирію і її постійні провокації у повітрі над Європою ставлять сили Росії небезпечно близько до західних.

В останньому дослідженні група Global Zero, яка виступає за глобальний контроль озброєнь, проаналізувала 146 інцидентів за останні 21 місяць. З них експерти виділили два "особливо загрозливих" і 31 провокацію, яку вони класифікували як "нерутинні порушення, які можуть швидко перерости до масштабних конфліктів".

Також Global Zero нарахувала 29 інцидентів між КНДР і Південною Кореєю, серед яких були щонайменше три випадки "дуже виского ризику". В Південній Азії експерти відзначили серйозні конфлікти між трьома країнами з ядерними арсеналами. Індія, Пакистан і Китай навіть вступали в сутички на кордоні неподалік Кашміру.

Індія має перевагу над Пакистаном у звичайних озброєннях. Це підвищує ризик, що пакистанська армія може наважитися на ядерний удяр.

Однак найбільш тривожним стає наростання напруги у відносинах між Росією і США. За 25 років після Холодної війни жодна з країн не застосовувала свій ядерний арсенла, але Вашингтон і Москва тримають свої ракети в бойовій готовності.

Президенту США Бараку Обамі знадобиться трохи менше 30 хвилин, щоб отримати супутникові знімки про наближення ворожих ядерних ракет і завдати удар у відповідь. Володимиру Путіну потрібно ще менше, оскільки він не буде чекати підтвердження з супутника, якого у Росії просто немає. Він буде покладатися лише на оперативну доповідь військових.

"Ядерна зброя буквально чекає швидкого сигналу з комп'ютера, щоб вистрілити. І ракетам байдуже, звідки надійде цей сигнал", - каже колишній офіцер армії США Брюс Блер, який служив у ракетних військах і був відповідальний за запуск.

Ризик поглиблюється недосвідченістю. Президенти США і Росії, також військове командування обох країн не обіймали свої посади під тиском загроз Холодної війни. Комунікація між НАТО і Росією сьогодні значно гірша, ніж у 70-х і 80-х роках. Збиття російського Су-24 над Туреччиною стало першим випадком знищення літака РФ силами НАТО з часів війни в Кореї.

"Це показало, як наша інституційна пам'ять і розуміння Росії атрофувалися. Ми повірили у нашу власну пропаганду про партнерство", - сказав неназваний чиновник в НАТО.

На його думку, сьогодні існує велика вірогідність ядерного конфлікту між Заходом і Росією через помилку чи прорахунок. Експерти ж також звертають увагу на те, що потенціал кібернетичний війн також зростає. Сьогодні кібератаки можуть вже призвести до виведення з ладу цілком невіртуальної інфраструктури. Тому це також становить загрозу ядерних вибухів.

"В часи Холодної війни ми не бачили, як потужність кібератак зростає. Дуже тяжко визначити ступіть такої загрози, але, здається, вона цілком реальна і дедалі більше небезпечна", - вважає Перрі.

На його думку, ніхто не може гарантувати, що за допомогою кібератаки хтось не отримає доступ до системи управління ядерною зброєю США чи Росії і не запустить ракети сам.

Раніше видання Washington Post писало, що безпілотник Росії з ядерною бомбою лякає світ. Видання нагадує, що про існування такої розробки стало відомо після витоку в пресі сторінок доповіді одного з військових начальників Росії під час зустрічі з президентом Володимиром Путіним в Сочі. В Кремлі згодом сказали, що відео з даними про "Морську багатофункціональну систему Статус-6" не повинно було потрапити в ефір. І відео негайно видалили. Однак інформація про існування такої зброї поширилася.

Раніше політолог і колишній чиновник Білого дому Ед Роджерс писав на сторінках Washington Post, що США варто думати, що робити в разі ядерного удару Кремля в Сирії. У всякому разі, думки про те, що Путін здатен вирішити, ніби він безкарно може претендувати на Україну, країни Балтії і взагалі робити все, що він хоче і де захоче, вже у сучасному світі не здаються такими божевільними. Навіть якщо вірогідність застосування ядерної зброї Росією невелика, нинішньому і майбутньому Білому дому варто звикати до думки, що не більше не щось абсолютно неймовірне.

Тим часом, США провели заключне випробування нової ядерної бомби. Дане випробування пройшло 20 жовтня на полігоні Тонопа в штаті Невада з використанням винищувача-бомбардувальника F-15E.

Як сказали в НУЯБ, системи скинутої з літака ядерної бомби продемонстрували штатну роботу "в умовах керованого польоту, близьких до реальності". Згідно з попередніми висновками, ніяких збоїв під час випробування не було, телеметрична інформація була зібрана, як планувалося, були також зроблені необхідні відеозапису.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі