Євросоюз поки не прийняв рішення про надання Греції нового траншу міжнародних кредитів: міністри фінансів єврозони (Єврогрупа), які засідали цього тижня, хочуть дочекатися звіту інспекторів "трійки".
При цьому Греція поки не проявляє занепокоєння, передає Deutsche Welle. Влада Греції особливо не поспішає: найближчі виплати за боргами у розмірі 9 млрд євро тільки у травні. В той же час з кінця 2013 року внаслідок розбіжностей з міжнародними кредиторами Афіни недоотримали 4,9 млрд євро.
Коли 1 січня 2014 року до Греції перейшло головування в Євросоюзі, Афіни сподівалися, що протягом декількох тижнів вирішиться питання про виділення країні нового траншу фінансової допомоги. "Інакше зрозумілого головування не вийде", - попередив тоді грецький міністр фінансів Янніс Стурнарас. Але його очікування не виправдалися.
Перш ніж прийняти рішення, європейські банкіри хочуть вивчити результати перевірки, яку проводить "трійка" - група контролерів, що представляють Європейський союз, Європейський центральний банк (ЄЦБ) і Міжнародний валютний фонд (МВФ).
"Трійка" представить результати перевірки не раніше, ніж на лютневій зустрічі Єврогрупи.
"Зараз важливо завершити перевірку і здійснити те, що спочатку було узгоджено", - пояснив глава Єврогрупи Єрун Дейсселблум.
Днями до Греції для завершення перевірки повинні повернутися представники міжнародних кредиторів. Вони залишили Афіни у грудні після того, як грецькі парламентарі погодили бюджет на 2014 рік, що не отримав схвалення "трійки". Поки щотижневі переговори з грецькою владою ведуть на рівні міністерських чиновників.
Каменем спотикання залишається можливий розмір бюджетного дефіциту у 2014 році. У той час як грецька влада стверджує, що ця сума буде незначною і складе близько 500 млн євро, кредитори говорять щонайменше про 1,5 млрд євро.
Фінансове становище Афін ускладнюється судовою постановою, яка заднім числом скасувала скорочення зарплатні співробітникам поліції і військовим. Уряд Греції вирішив урізати виплати їм ще в 2012 році як заходи зі скорочення держвидатків. Це було необхідно для отримання допомоги від ЄС і МВФ. Тепер держбюджету загрожує пролом ще на 500 млн євро.
На зустрічі у Брюсселі наприкінці січня колеги з країн єврозони закликали міністра фінансів Греції Я.Стурнараса продовжити реформи і співпрацювати з інспекторами "трійки". Міністр фінансів ФРН Вольфганг Шойбле, зокрема, заявив, що не розуміє критики на адресу "трійки". За його словами, інспектори займаються лише перевіркою фінансової звітності та підготовкою підсумкового висновку міністрів - це "звичайна справа".
"Греція домоглася значних успіхів, але їй ще багато чого треба зробити. Ми всі це знаємо", - констатував В.Шойбле. Він додав, що регулярні візити "трійки" до Афін необхідні, щоб закріпити успіх.
"Я впевнений, що у Греції все вийде. У неї хороші показники", - сказав німецький міністр.
Його австрійський колега Міхаель Шпінделеггер менш оптимістичний. Він стурбований гальмуванням реформ, а тому хоче дочекатися результатів перевірки.
Афіни стверджують, що у 2013 році Греції вдалося домогтися первинного профіциту бюджету у розмірі 700 млн євро. Це означає, що вже у найближчі місяці Греція знову зможе самостійно позичати гроші на фінансових ринках. Для початку грецький Мінфін збирається розмістити на них три- або п'ятирічні бонди.
Профіцит бюджету разом з енергійними реформами допоможуть Афінам знову залучити приватних інвесторів, припустив міністр з питань адміністративної реформи Греції Кіріакос Міцотакіс в інтерв'ю телеканалу Euronews. Одночасно він визнав, що ще необхідно провести масштабні скорочення держапарату. У найближчі шість років буде звільнено або відправлено на пенсію раніше терміну 150 тис. держслужбовців, хоча рівень рівень безробіття у Греції вже перевищує 27%.
Термін дії програми фінансової допомоги Греції закінчується у кінці 2014 року. У разі необхідності Євросоюз готовий і надалі підтримувати Афіни, якщо Греція буде виконувати умови кредиторів, заявив В.Шойбле в інтерв'ю німецькій газеті Rheinische Post. Загальна сума призначених Афінам коштів на сьогоднішній день становить 250 млрд євро. Потрібні ще близько 10 млрд євро.
У середині січня Європарламент розкритикував дії "трійки" у кризових країнах, назвавши її рішення непрозорими, недемократичними і такими, що не враховують соціальних наслідків заходів жорсткої економії, які отримують допомогу державах.
У той же час реформи у Португалії та Іспанії, які також скористалися такою допомогою, заслужили найвищі оцінки Єврогрупи. !zn