Дев'ять країн-членів ЄС можуть потрапити під суд за перевищення допустимого рівня забруднення повітря, якщо вони не запропонують заходи щодо поліпшення його якості і не зроблять кроки, які запобігають його забрудненню. Про це заявив у вівторок, 30 січня, в Брюсселі єврокомісар з навколишнього середовища Кармену Вела.
Мова йде про Великобританію, Угорщину, Німеччину, Іспанію, Італію, Румунію, Словаччину, Францію та Чехію. Ці країни вже отримали мотивований висновок ЄК у зв'язку з перевищенням допустимого рівня забруднення повітря у відповідності з діючими нормами ЄС. ЄК тепер може подати на них в Суд ЄС.
За словами Вели, Єврокомісія не буде давати країнам-членам ЄС додаткового часу для вжиття заходів аби запобігти забрудненню повітря.
Будь-які доповнення або пропозиції по поліпшенню ситуації сторони можуть подати Єврокомісії не пізніше 5 лютого.
Як зазначив єврокомісар, країни можуть уникнути судових розглядів тільки в тому випадку, якщо зроблять достатні та дієві заходи для якнайшвидшого досягнення поставлених цілей.
"Щороку через забруднення повітря передчасно вмирають 400 тисяч громадян країн ЄС. У зв'язку з довгостроковою бездіяльністю і на тлі продовження правових процедур я закликав всі країни-члени терміново вирішити цю проблему, яка несе загрозу для життя. Бездіяльність призводить до наслідків для громадян і до забруднення повітря, яким вони дихають", - заявив Вела.
В Євросоюзі з 2008 року введені показники граничної концентрації в повітрі зважених частинок PM10, а з 2010 року - діоксиду азоту.
19 січня Єврокомісія прийняла План дій. Він являє собою набір конкретних заходів, покликаних допомогти членам союзу в просуванні, моніторингу та дотриманні екологічних норм ЄС, які запобігають забрудненню навколишнього середовища.
За даними статистики, у світі щорічно реєструють понад 7,5 млн смертей, обумовлених саме забрудненням повітря. У нашій країні, за останніми даними, близько 54 тисяч. Тобто 16-17% смертності населення пов'язане з забрудненим повітрям.