Про це на сторінках Washington Post пише Майкл Бірнбаум, додаючи, що західні лідери зменшили свої амбіції щодо зближення з колишніми республіками СРСР, серед яких Україна, Молдова, Грузія, Азербайджан, Білорусь і Вірменія.
Пострадянські країни наполягали, щоб їм надали перспективу членства, яку вони вважають шляхом до процвітання разом з Європою. Але двері в ЄС, які до війни в Україні були трохи відкриті, тепер зачинили. Європейці побоялися, що так спровокують Москву на нову військову агресію проти інших своїх сусідів з колишнього соцтабору.
"Така нова обережність принесла перемогу Кремлю на фоні того, як напруга конфлікту в Україні дещо спала. У ЄС прихильники більш теплих відносин з колишніми радянськими республіками застерігають, що ці поступки лише заохотять Росію поводитися більш агресивно до сусідів", - йдеться в статті.
Оглядач пише, що таким чином Володимир Путін лише підтвердив, що може безкарно провокувати війни у сусідніх країнах задля своїх політичних цілей. Він підтримував проросійських сепаратистів у Грузії, анексував Криму і розв'язав війну на Сході України, і готовий зіграти на ностальгії і образах російських національних меншин в Балтії.
Дипломати з країн Західної Європи пояснюють, що ніколи не обіцяли Україні, Грузії, Молдові чи будь-якій іншій країні "Східного партнерства" членство в ЄС. У свою чергу, грузинські дипломати зауважують, що перешкоди на шляху в Європу не усуваються, а посилюються.
Оглядач також зауважує, що окрім Грузії і України, інші учасники "Східного партнерства" змінили своє ставлення до розвитку відносин з ЄС, побоявшись агресії Москви і розчарувавшись нерішучістю Європи. Молдова досягла значно успіху на шляху до зближення з Заходом і отримала безвізовий режим. Але при цьому молдовани не переобрали свою прозахідну владу.
"Тепер Росія фігурує значно помітніше на переговорах між ЄС і пострадянськими країнами. Існує розуміння того, що домовленості між ними більше не будуть двосторонньою справою цих країн і Європи. У Росії є на це своя точка зору і значна сила, на яку доводиться зважати. А як саме, це питання дискусії", - пояснив експерт European Council on Foreign Relations Кадрі Ліїк.
В Держдепартаменті США заявляли, що Росія чинить тиск на країни "Східного партнерства". Також в Держдепартаменті заявили про значній підтримці Євросоюзу щодо посилення співробітництва з Вірменією, Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою і Україною.
Раніше в Держдепі США заявили, що позиція Сполучених Штатів щодо незалежності та територіальної цілісності України залишається незмінною.