Як йдеться в статті, мирний порядок на старому континенті, як це було після 1989 року, базувався на трьох основних принципах: НАТО, ЄС і на панування правлячих партій лівого і правого центру.
"Перемога Дональда Трампа поховала НАТО. Колективна оборона і стримування може працювати тільки там, де не буде ніякої необхідності для спекуляцій. Трамп ясно дав зрозуміти, що він хоче зберегти за собою право вибору", - вважає автор. А референдум з питання про членство Великобританії в ЄС поховав ЄС, продовжує він. У найближчі роки ЄС буде повністю поглинений потворним процесом "розлучення". Сусідство може стати більш нестабільним те, що буде створювати додаткові потоки біженців і перешкоджати торгівлі сировиною й товарами. Також автор зазначає, що багато критикували політику розширення ЄС, але Туреччина, Україна могли б сьогодні бути схожими на Румунію і Польщу, якби політика розширення не була відкладена. (При цьому оглядач пояснює свою позицію: це не означає, що Польща і Румунія були зразком для наслідування як країни, де повністю належним чином була забезпечення стабільність і високий рівень керування.
Вражаючий ріст партій проти істеблішменту поховав ліберальний консенсус безпеки Європи, продовжує автор. "Цей консенсус передбачав відкриті кордонів, співпраці в цілях розвитку, багатосторонньої дипломатії і заохочення прав людини та демократії. Всі ці ідеали тепер відкрито поставлені під сумнів новими гравцями, і виборців, це, схоже, теж більше не хвилює", - йдеться в статті.
Трамп, Brexit, контрреволюційне повстання проти ліберальних цінностей - не випадковість історії. Ліберали з партій левоцентриського і правоцентриського спрямування знову і знову зрадили свої ідеали. Це сталося, коли відбулися вторгнення в інші країни та інші речі, такі як тортури ув'язнених, міркує оглядач. "Не дивно, що виборці цинічно стали підтримувати альтернативні партії і політиків. Референдум з Brexit стався в результаті нездатності ЄС реформувати себе і знайти способи підтримати звичайних громадян, а не лише чиновників і лобістів. Трамп ж є нащадком демократичних дефектів в США, які відповідають за розгул нерівності, параліч уряду і імператорського перенапруження", - резюмує автор статті.
Як повідомлялося раніше, аналітики Bloomberg назвали основні ризики для світового порядку 2017 року. Американське агентство опитало 146 економістів та аналітиків, які визначили основні джерела ризику в 2017 році. Так, аналітики вважають, що зовнішня політика Трампа є ризиком для світового порядку через її невизначеність, Так, 85% опитаних віднесли до ключовим ризиків майбутні в 2017 році вибори в країнах Євросоюзу. Зовнішня політика президента РФ Володимира Путіна виявилася в числі загроз на третьому місці – так думають майже 60% респондентів.
Серед ризиків експерти також називають протести в Гонконзі, скандал з корупцією в Північній Кореї, а також військове протистояння в Південно-Китайському морі.