"Громадяни приймуть ЄС лише тоді, якщо він забезпечить їм процвітання", - цитує The Economist канцлера Німеччини Ангелу Меркель. Ці слова вона сказала під час візиту у Варшаву минулого тижня.
Видання пише, що Brexit дав новий поштовх самолюбству в ЄС. Британський референдум про вихід з об'єднання 23 червня став серйозним потрясінням для клуба, який до цього часу тільки розширювався. Через шість днів після британського голосування лідери 27 країн, які лишилися, закликали реформувати союз. 16 вересня вони збираються зустрітися в Братиславі для обговорення цієї теми.
"Човникова дипломатія", яка спостерігалася останнім часом, була потрібна для того, щоб знайти спільну точку опори для всіх країн-учасниць ще до саміту. Як завжди, Меркель взяла на себе роль лідера. 22 серпня вона разом з французьким і італійським колегами символічно провели міні-саміт на італійському острові Вентотене, де один із перших європейських федералістів Альтьєро Спінеллі був ув'язнений впродовж Другої світової війни.
Але ідей не бракує. Цього тижня п'ять поважний європейських аналітиків і чиновників опублікували заклик створити "континентальне партнерство", яке б передбачало створення нових структур для прийняття рішень і до якого увійшли б Великобританія, а також країни європейської периферії, такі як Туреччина і Україна. В цей же час, "яструби" просувають великі проекти, такі як створення армії ЄС чи загальноєвропейської служби розвідки.
Однак на тлі того, як британський уряд не наважується почати процес Brexit, європейські лідери не йдуть далі гучних гасел. Після низки терактів цього літа прозвучало дуже багато закликів, щоб розвідувальні агенції тісніше співпрацювали і ділилися даними. Крім того політики говорили про посилення влади Європолу. Але такі пропозиції зовсім не нові. На Вентотене лідери закликали до більшої оборонної співпраці. Однак бажання створювати щось, що буде конкурувати з НАТО, немає.
В питанні біженців, схоже, домовленості обмежаться створенням прикордонних сил ЄС. Чиновники збираються затвердити цей план до кінця року. Уряди Східної Європи досі проти планів союзу розприділити сотні тисяч біженців по всьому континенту. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан збирається провести референдум проти плану розселення 2 жовтня. Також "східняки" бояться нової хвилі соціальних ініціатив від Єврокомісії, які "уб'ють робочі місця".
Ідеї про поглиблення інтеграції в рамках єврозони, від об'єднання депозитної інфраструктури банків до обрання єдиного для всіх міністра фінансів, схоже, не дадуть плодів найближчим часом. Лідери також говорили про заходи зі скорочення безробіття серед молоді, але більшість інструментів для вирішення цієї проблеми в руках національних урядів, які не дуже хочуть щось робити. А наближення виборів у Нідерландах, Франції і Німеччині зменшують простір для компромісу.
Криза, яка впродовж останніх кількох років шкодила Європі, продовжує розростатися. Переговори ЄС з Грецією про третє списання боргів не просуваються. Мінський мирний процес в Україні застиг на місці. А угода про вільну торгівлю між ЄС і США стала "піньятою" для європейських політиків перед виборами. Цього тижня міністри в Німеччині і Франції проголосили "мертвою" цю угоду. Тим часом, завдяки угоді з Туреччиною, вдалося скоротити потік біженців, але контрабандисти продовжують возити їх в Грецію переповненими човнами. А в цей же час, Анкара погрожує припинити стримування біженців, якщо ЄС не надасть туркам безвізовий режим до жовтня.
Brexit не спонукав до виправлення жодної з цих проблем. А в деяких випадках, як от із угодою про вільну торгівлю між ЄС і США, він навіть ускладнив процес. Вихід великого партнера з союзу кидає виклик абсолютно нового типу. Бажання зберегти клуб сильне і прогнози щодо майбутніх виходів країн з ЄС дуже перебільшені. Але старе прислів'я про те, що Європа міцніє лише в часи кризи, вже має заяложений вигляд.
Нещодавно віце-канцлер Німеччини назвав можливу причину розпаду Євросоюзу. За його словами, інші країни можуть піти шляхом Британії, і тоді "ЄС можна буде злити в каналізацію".
Як писало DT.UA, референдум про членство Великобританії в Євросоюзі, що завершився перемогою прихильників Brexit, яскраво продемонстрував відсутність консенсусу в британському суспільстві щодо подальшого шляху його розвитку. Докладніше про наслідки Brexit для України читайте в матеріалі "Brexit: привиди індустріального минулого та виклики реформ для України".