Але "дезертирів" до цього часу не було і, швидше за все, їх не буде і цього разу. Однак карта пом'якшення санкцій може бути розіграна у найближчому майбутньому.
Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський. Він зауважує, що підстав просто автоматично продовжити санкції ЄС проти Росії більше, ніж достатньо. Мінські угоди не виконуються, бої в Донбасі стаються щоденно, а Росія так і не повернула Україні контроль над кордоном, продовжуючи підтримувати терористичні так звані "республіки".
Після двох років війни і окупації Криму Путін досі сподівається, що Захід відступить, скасує санкції і повернеться до ведення справ, як це було зазвичай. Але до цього часу такі надії російського президента розбивалися об віру США в те, що санкції стримують агресивну Росію, а також об роздратованість канцлера Німеччини Ангели Меркель протизаконною поведінкою Путіна в Україні. Але зараз ці обставини дещо змінилися.
Бершидський вважає, що Вашингтон дещо розчарований непримиренністю України. Заступник Держсекретаря Вікторія Нуланд намагалася тиснути на Київ, щоб він виконав частину Мінських угод, яка стосується виборів на захоплених проросійськими бойовиками територіях Донбасу. Але українська сторона не вірить в те, що Путін дотримається своїх зобов'язань за Мінськими угодами і чинить опір. Також майже постійна політична криза, повільне просування економічних реформ і розгул корупції дещо ослабили підтримку Вашингтону. До того ж, істеблішмент в США зосередив свою увагу на виборах президента.
В цей же час, політичний капітал канцлера Ангели Меркель також ослаб і їй стало складніше відстоювати свої принципи. Щоб зменшити негативний вплив від напливу біженців з Сирії в Німеччину, вона уклала угоду з турецький президентом Раджепом Таїпом Ердоганом, чия внутрішня політика багато в чому нагадує поведінку Путіна. Це лише зміцнює переконання російського президента в існуванні "подвійних стандартів" у ЄС.
Голова "Соціал-демократичної партії" Зігмар Габріель, чия політична сила входить в правлячу коаліцію, також неодноразово закликав до пом'якшення санкцій проти Росії. Крім того, видання Der Spiegel писало, що твердість Меркель може похитнутися ще й через тиск німецького бізнесу. Пом'якшення санкцій, на думку оглядача, може означати, що деяким російським чиновникам дозволять перетинати кордон країн ЄС. Або ж Євросоюз продовжить санкції в нинішньому вигляді, але не на півроку, а на три місяці, лишивши тим самим відкриті двері для виходу з конфлікту в коротші терміни.
Бершидський звертає увагу на пожвавлення дипломатичних контактів між ЄС і Росією. Ряд німецький чиновників і депутатів взяли участь у низці зустрічей з російськими колегами. Путін побував у Греції, а президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер оголосив про намір відвідати економічний форум в Санкт-Петербурзі, де буде також і президент Росії.
Навіть без формального пом'якшення санкцій існує простір для маневрів. Приміром, ЄС радить європейським банкам і системі Euroclear не торкатися російських суверенних бондів, які були випущені вперше з часів анексії Криму. Однак він може і дозволити купити російські цінні папери, тим самим пожвавивши вторинну торгівлю і допомагаючи Росії залучити західні інвестиції. А Росія в обмін на це може дозволити імпорт деяких європейських товарів, що сподобається європейським компаніям.
На думку Бершидського, І Кремль, і впливові особи в ЄС шукають шляхи, як вийти з конфлікту без втрати обличчя. Дія санкцій наступного місяця, безумовно, буде продовжена. На тлі напливу біженців і можливого виходу Великобританії з ЄС жодна країна-учасниця не хоче бути бунтарем. Але "зміни в меню" санкцій цілком можливі.
У свою чергу, видання Sueddeutsche Zeitung писало, що скасування санкцій проти Росії означатиме кінець єдності ЄС. Якщо скасувати санкції до того, як Україна відновить контроль над своїми територіями і кордонами, це пошле Москві сигнал, що їй все зійде з рук. Тож, на думку автора, економічний тиск ЄС на Росію потрібно зберігати до тих пір, поки Москва не виконає свою частину роботи за Мінськими угодами.
Нещодавно міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр допустив поступове скорочення санкцій проти Росії, якщо Москва буде виконувати Мінські угоди. Міністр повідомив, що з моменту введення санкцій досягнуті помітні успіхи у справі врегулювання кризи, а саме, що зараз загроза відкритого військового конфлікту знівельована. Також підкреслюється, що хоча перемир'я порушується, лінія дотику вже кілька місяців залишається нерухомою. У свою чергу голова Євросоюзу Дональд Туск очікує, що лідери країн ЄС схвалять продовження антиросійських санкцій.