Представники Євросоюзу мають намір домовитися про новий механізм покарання за застосування хімічної зброї. Санкції будуть націлені на людей, обвинувачених у використанні заборонених боєприпасів, незалежно від їх національності, розповіли дипломати агентству Reuters.
Правовий режим, заснований на французькому реченні по боротьбі з використанням хімічної зброї Росією і Сирією, дозволить ЄС швидше вводити санкції щодо конкретних осіб у будь-якій точці світу, заморожуючи активи в Союзі і забороняючи в'їзд.
Очікується, що посли 28 урядів ЄС затвердять режим на своєму щотижневому засіданні в середу без обговорення.
В ЄС вже є списки санкцій для Сирії і Росії, але в рамках нинішньої системи до окремих списків країн необхідно додати окремих осіб. Вони складні для ведення переговорів і їх важко розширити, тому що деякі уряди ЄС неохоче критикують близьких партнерів, особливо Москву.
"Це важливо, тому що ми зможемо додавати імена без великих дебатів", - сказав один з високопоставлених дипломатів ЄС, які беруть участь у переговорах. "Ми можемо спробувати відстоювати певні права, а не просто видавати заяви".
Заборонену два десятиліття тому у відповідності з міжнародним договором хімічну зброю, застосування якої почастішало останнім часом, турбує західні уряди. Нещодавні випадки включають вбивство зведеного брата північнокорейського лідера Кім Чен Ина в 2017 році і замах на російського подвійного агента Сергія Скрипая у березні.
Дипломати ЄС кажуть, що новий режим хімічної зброї може бути доповнений аналогічним механізмом порушення прав людини до Закону США про глобальний "список Магнітського", який дозволяє Вашингтону вводити санкції проти окремих осіб за зловживання або корупцію.
Режим санкцій, який отримає остаточне схвалення міністрами закордонних справ ЄС 15 жовтня, як і раніше буде потребувати підтримки всіх урядів Євросоюзу щодо імен, які будуть додані. Поки не ясно запропонує Британію додати двох росіян, обвинувачених в отруєнні Скрипаля і його дочки.
Але дипломати кажуть, що це можливо, оскільки Британія не змогла переконати інші країни ЄС ввести нові санкції відносно Росії через інцидент в Солсбері.
Британія звинуватила росіян "Олександр Петрова" і "Руслана Боширова" в замаху на Скрипалів із застосуванням хімічної зброї "Новачок". Франція підштовхувала режим санкцій ЄС почасти тому, що Рада Безпеки ООН зайшла у глухий кут щодо того, як створити незалежне розслідування хімічних атак в Сирії.
На початку цього року Росія відмовилася від спільного проекту резолюції з боку Великої Британії, Франції і Сполучених Штатів.