Як Європа може вирішити кризу, створену верховним судом Німеччини? – Financial Times

Поділитися
Як Європа може вирішити кризу, створену верховним судом Німеччини? – Financial Times Німецький суд ухвалив рішення для Бундесбанку, припинити купувати облігації і скласти плани продажу євробондів на більш 500 мільярдів євро © Flickr/European Parliament
Берлін, Брюссель і Франкфурт зважують відповідь на судове рішення щодо купівлі облігацій ЄЦБ.

Минулого тижня Конституційний суд Німеччини приголомшив Європу, постановив, що уряд Німеччини і головні судді ЄС не змогли належним чином проаналізувати програму купівлі облігацій Європейського центрального банку, пише Financial Times.

Рішення загрожує налаштувати Європейську комісію проти Німеччини, економічно найбільшої держави-члена ЄС. Це викликає сумніви щодо примату Європейського Суду над національним законодавством. Це також ризикує вбити клин між Європейським Центробанком і його найбільшим акціонером, Бундесбанком.

Вищий суд Німеччини відхилив попереднє рішення Європейського суду на користь ЄЦБ як "незбагненне" і "безглузде". Це вибухове рішення відкрило двері потенційним юридичним викликам проти ЄС з боку інших країн, таких як Польща та Угорщина, авторитарні уряди яких вже мають проблеми у відносинах з Брюсселем.

Суд у Карлсруе наказав уряду і парламенту Німеччини забезпечити, щоб ЄЦБ надав "оцінку пропорційності" своєї покупки облігацій, щоб переконатися, що його "вплив на економічну та податкову політику" не переважує інші цілі політики.

Нарешті, німецький суд ухвалив рішення для Бундесбанку, центрального банку Німеччини, припинити купувати облігації і скласти плани продажу бондів на більш 500 мільярдів євро, які він купив, якщо ЄЦБ не виконає свої зобов'язання протягом трьох місяців.

Що буде робити уряд Німеччини?

Ангела Меркель, канцлер Німеччини, сказала на засіданні свого Християнсько-демократичного союзу в понеділок, що рішення було "надзвичайно значним", але що подальше протистояння було таким зо можна "розв'язати". Вона сказала, що конституційний суд створив "міст", попросивши пояснень у ЄЦБ, додавши, що "вкрай важливо зберегти незалежність центрального банку. "Всі сторони повинні з розумом займатися цим питанням", - сказала вона, за словами учасників зустрічі.

Тим не менш, експерти в уряді і Бундестазі побоюються, що якщо ці дві установи напишуть в ЄЦБ з вимогою оцінки співмірності, центральний банк може просто проігнорувати їх, стверджуючи, що це не є зобов'язанням Берліна.

Тим часом Європейська комісія може ініціювати процедуру "порушення" проти Німеччини. Як сказав один з чиновників Бундестагу: "Ми повинні уникнути цього сценарію будь - якою ціною - не повинно бути жодного загострення".

У той же час влада Німеччини повинна довести конституційному суду, що вони хоча б намагається виконати рішення, прийняте минулого тижня.

Додаткова складність полягає в тому, що Берлін не може просити Бундесбанк надати оцінку, оскільки він формально незалежний від Бундестагу і уряду. І навіть якщо б Бундесбанк сам забезпечив це, як він може схвалити програму купівлі державних облігацій, проти якої він голосував, коли був запущений в 2015 році?

Одне з можливих рішень, за словами чиновника Бундестагу, може полягати в тому, що Бундесбанк "візьме це на себе", надавши оцінку співмірності конституційного суду, діючи за власною ініціативою, а не за наполяганням уряду або парламенту.

"Це дуже широка постанова, яка дає чіткі інструкції, і ми виконаємо ці інструкції", - заявив у понеділок офіційний представник міністерства фінансів Німеччини Денніс Колберг.

Чи знайде ЄЦБ вихід з цього безладу?

Коли ЄЦБ був створений 22 роки тому, уряд Німеччини наполягав на тому, що незалежність нового інституту повинна бути твердо закріплена в законі. Тому іронічно, що саме вищий суд Німеччини зараз ставить цю незалежність під самі суворі випробуванням.

Аналітики побоюються, що рішення може обмежити здатність ЄЦБ надавати більше грошових стимулів, так як Європа стикається з глибоким післявоєнним спадом.

Якщо Бундесбанк припинить купувати німецькі облігації, ЄЦБ зможе подати в суд на нього в Європейський суд за невиконання рішення ради керуючих. Очікується, що щоб уникнути такого безладного результату, ЄЦБ зробить все можливе з допомогою дипломатичних каналів для вирішення цієї проблеми.

"На даний момент ЄЦБ може пом'якшити вплив цього рішення, додавши більш докладний аналіз пропорційності в свої політичні заяви", - сказала Катаріна Пістор, професор порівняльного права в Колумбійській юридичній школі, у статті для Project Syndicate.

Тим не менше, більшість членів ради керуючих ЄЦБ сповнені рішучості не реагувати яким-небуть прямим чином на рішення суду, стверджуючи, що це буде обмежувати незалежність європейського Центробанку і піддавати його тиску з боку інших національних судів або урядів.

Крістін Лагард, президент ЄЦБ, минулого тижня зайняла таку ж тверду позицію, заявивши, що Європейський Центробанк залишається "неослабним" у виконанні свого мандата за забезпечення стабільності цін і підкреслюючи, що він підзвітний тільки Європейському суду та Європейському парламенту.

Чи Може Європейська комісія вирішити проблему?

Зіткнувшись з тим, що Єврокомісія бачить в цьому інциденті серйозну загрозу юридичній єдності ЄС, її президент з Німеччини Урсула фон дер Ляйен ясно дала зрозуміти, що готова почати дії проти Берліна, зробивши юридичний поштовх, який може закінчитися в Європейському суді.

Її готовність розглядати порушення проти Німеччини послала жорсткий сигнал не тільки одній з найбільших держав-членів ЄС, але й іншим країнам, які кидали виклик Вищому суду ЄС, насамперед Польщі. "Вона повинна виступити проти німецького суду, але також і зайняти позицію з демонстраційним ефектом для інших судів," сказав Деніел Келемен, професор Університету Рутгерса.

І все ж порушення було б рівносильно судовому позову проти уряду Меркель за те, до чого воно не мало ніякого відношення, а саме до рішення суду. Дійсно, Берлін виступив проти покупки облігацій ЄЦБ в Карлсруе в минулому році.

Навіть якщо Європейський суд винесе рішення на користь Комісії на можливому слуханні про порушення, це не скасує рішення суду Карлсруе. Берлін не має повноважень давати вказівки своїм незалежним суддям.

Так в чому ж сенс порушень?

Основою цієї справи буде те, що чиновники в Брюсселі бачать явне порушення законодавства ЄС німецьким судом – а саме, його рішення скасувати рішення Європейського суду і спростувати верховенство верховного суду ЄС.

Чиновники ЄС стверджують, що розгляд про порушення повинно розглядатися не як якась кримінальна справа проти Німеччини, а як багатоступеневий процес, який передбачає інтенсивний діалог між двома сторонами ще до того, як справа потрапить до суду.

Цей діалог буде націлений на пошук конструктивних шляхів "приведення ситуації в порядок", сказав один з чиновників.

Експерти з правових питань кажуть, що конституційний суд Німеччини має в першу чергу передати проблеми, які у нього виникли з рішенням ЄЦБ, до суду ЄС. Те, що цього не відбулося, свідчить про зрив правового діалогу між вищими національними та загальноєвропейськими судами.

Нарешті, якщо справа в кінцевому підсумку буде передана на розгляд Європейському суду, то це дозволить останньому зробити остаточну заяву про те, чи дійсно було порушення законодавства ЄС судом Німеччини.

Читайте також: ЄС повинен діяти проти загрози, що йде від німецьких судів - Financial Times

Раніше, ЄС починає нову судову справу проти Польщі через посилення контролю над місцевими судами. ЄС звинувачує правлячу партію Польщі "Закон і справедливість" у тому, що вона підриває польську демократію шляхом посилення прямого державного контролю у різних сферах життя польського суспільства.

Також, ЄС звинуватив Угорщину в порушенні європейських цінностей. У ЄС стурбовані надзвичайними повноваженнями влади для боротьби з коронавірусом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі