Коли 20 травня президент Росії 3 стане на китайську землю і розпочне свій дводенний державний візит, він опиниться в центрі незбалансованих відносин, які все більше кренятся у бік Пекіна, пише газета Wall Street Journal.
Вона зазначає, що цьому дисбалансу сприяють зміни у картині глобальних енергопостачання та посилення напруженості у відносинах Москви і Заходу.
Газета зазначає, що візит Путіна покликаний підкреслити те, що Китай і Росія називають стратегічним партнерством.
Під час візиту до Китаю Путін візьме участь у конференції регіональних лідерів. Однією з угод, які, за заявами російських чиновників, буде підписано під час візиту, є проект з видобутку вугілля у Сибіру, який буде фінансуватися Експортно-імпортним банком Китаю.
Москва і Пекін вважають, що їм вигідніше об'єднати зусилля в роботі зі зниження впливу США і створення додаткового простору для захисту своїх міжнародних економічних і стратегічних інтересів, пише газета. У китайських офіційних ЗМІ Путіна представляють як сильного лідера, який не боїться виступити проти Заходу.
Але в іншому відносини між двома країнами відзначені історичною недовірою один до одного, вважають експерти. При цьому ситуація погіршується через гравітаційне тяжіння величезної економіки Китаю і потребу Росії збільшити поставки енергоносіїв на схід, щоб знизити залежність від імпортерів в Європі, де попит на російський газ пішов на спад, пише Wall Street Journal.
За даними газети, Китай домагається укладення нових угод на закупівлю та ліцензування високотехнологічних російських озброєнь. Але після продажу Китаю передових озброєнь, які тривали близько десяти років, Росія ухиляється від нових угод через побоювання, що Китай копіює російські розробки. А приплив китайців у малонаселені регіони на російському Далекому Сході став постійною проблемою російської політики.
Хоча китайські оглядачі вказують на роль Росії у відділенні Криму, як на приклад того, як повинна поводитись сильна держава, в той же час Пекін прагне не дратувати ні Україну, яка є для нього важливим постачальником зерна, ні США або ЄС, які є найбільшими експортними ринками, відзначає Wall Street Journal.
Через глобальне зростання пропозиції на ринку газу позиція Китаю на переговорах більш вагома, вважають експерти. "Китай, безсумнівно, займає більш вигідну позицію з даного питання порівняно з тим, що було в минулому десятилітті", - говорить У Сіньбо - виконавчий декан Інституту міжнародних досліджень Університету Фудань у Шанхаї.
Важелі тиску Пекіна проявляються на переговорах про постачання сибірського газу до Китаю, які тягнуться вже близько десяти років, але які, за їхніми заявами, мають намір завершити у найближчі дні, для того, щоб підписати угоду під час візиту Путіна. Представник китайського МЗС заявив у четвер, що каменем спотикання залишається ціна. Після переговорів глави "Газпрому" з високопоставленим китайським чиновником, що працюють в енергетичній сфері, російський газовий гігант повідомив, що переговори вступили у "завершальну стадію". !zn
Читайте також:
МЗС КНР вважає, що санкції проти Росії не вирішать українське питання
Німеччина закликала Китай вплинути на РФ для врегулювання конфлікту в Україні
Китай закликав Росію посилити контроль над інтернетом для недопущення революцій