WP: Спецслужби Росії вербували українців в Польщі для зриву поставок зброї Україні

Поділитися
WP: Спецслужби Росії вербували українців в Польщі для зриву поставок зброї Україні © flickr.com
Завербованим українцям доручали проводити розвідку в польських портах, підкидати пристрої стеження у військові вантажі, а також підірвати польські залізничні колії.

Загадкові оголошення про роботу почали з'являтися в інтернеті на початку цього року. Робота була простою: розклеювати листівки чи розвішувати афіші у громадських місцях. Платили за це не багато. Але для жменьки біженців зі сходу України обіцянка швидкого заробітку була надто привабливою, щоб від неї відмовитися.

«Респонденти незабаром зрозуміли, що тут є підступ. Робота полягала в поширенні проросійської пропаганди від імені анонімного роботодавця. Для тих, хто все одно погоджувався виконувати завдання, робота набувала більш зловісного характеру», - пише Washington Post.

За словами польських слідчих, протягом кількох тижнів завербованим доручали завдання проводити розвідку в польських морських портах, розміщувати камери вздовж залізниць і підкидати пристрої стеження у військові вантажі. Потім, у березні, з'явилися нові вражаючі накази: пускати під укіс потяги, що перевозили зброю в Україну.

Польська влада тепер вважає, що таємничим замовником була російська військова розвідка ГРУ, і що зірвана операція становила найсерйознішу російську загрозу на території НАТО відтоді, як Москва почала вторгнення в Україну минулого року.

Мета Росії полягала в тому, щоб перервати потік зброї через Польщу, завдяки якому Україна отримує більше 80% західної техніки.

Не маючи змоги або не бажаючи покладатися на власних оперативників, Росія зібрала команду аматорів, у тому числі використовуючи російськомовні Telegram-канали в Польщі, які часто відвідують українські біженці. Якби ця схема була успішною, вона могла б окупитися на багатьох рівнях: уповільнити постачання зброї і водночас розпалити негативне ставлення до 1,5 мільйона українців, які втекли до Польщі з початку війни. Навіть у разі провалу, втрати для Москви були б обмеженими, оскільки в польських в'язницях опинилися б переважно українці, а не оперативники ГРУ.

«Це перша ознака того, що росіяни намагаються організувати саботаж або навіть терористичні атаки в Польщі», - сказав представник польських служб безпеки Станіслав Зарин.

Ця справа також має політичну чутливість для Варшави, де чиновники публічно не визнали, що серед затриманих є 12 українських біженців, прагнучи уникнути негативної реакції, на яку розраховувала Росія. Серед інших заарештованих - один росіянин і троє громадян Білорусі. Польські чиновники сказали Washington Post, що більшість підозрюваних українців походять зі східних областей України. Втім, їхні дії були мотивовані більше грошима, ніж прихильністю до Москви.

За словами слідчого Служби внутрішньої безпеки Польщі, який безпосередньо займається цією справою, завербованим було доручено здійснити підпали і вбивство.

«Ця загроза була ліквідована, але більш широка загроза залишається», - сказав польський слідчий на умовах анонімності.

За його словами, російські шпигунські служби залишаються активними в Польщі і «намагатимуться виправити помилки, яких вони припустилися».

Washington Post пише, що Росія доручила завербованим підірвати залізницю в Польщі тоді, коли Україна готувалася до контрнаступу, а перші танки Leopard почали транспортуватися польськими коліями і автомагістралями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі