WP: Ослаблення Німеччини - тривожний сигнал для України і Європи

Поділитися
WP: Ослаблення Німеччини - тривожний сигнал для України і Європи © unsplash/christianlue
Без сильного лідерства Берліна розділена і безпорадна Європа не зможе підставити плече Києву, якщо республіканці у Вашингтоні потоплять американську допомогу.

Думати про те, що поїзди в Німеччині регулярно запізнюються, так само неприємно, як і уявляти, що у Франції не вистачає хорошої їжі або що пилові бурі поглинули торфовища Ірландії. Проте Deutsche Bahn, національна залізниця Німеччини, настільки ненадійна, що Швейцарія розглядає можливість її заборони, щоб вона не спричиняла затримок у русі швейцарських поїздів, які славляться своєю пунктуальністю. Нещодавно DB виплатила рекордні суми відшкодувань клієнтам, чиї поїздки були скасовані або затримані.

Банкрутство DB після десятиліть недоінвестування - це симптомом ширших проблем, які підривають економічні перспективи Німеччини, поглиблюють її політичну дисфункцію, підривають довіру до неї і викликають сумніви щодо того, чи зможе найбільша країна Європи проявити себе в критичний момент.

«Ставки зростають, оскільки падіння підтримки України серед республіканців, швидше за все, поставить під загрозу поставки американської зброї і надання фінансової підтримки Києву. Якщо Вашингтон відвернеться від України, Європі доведеться заповнити порожнечу лідерства. Але що буде, якщо Німеччина відмовиться від цієї ролі?», - пише Washington Post.

Через кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року канцлер Німеччини Олаф Шольц різко оголосив своїм приголомшеним співвітчизникам, що настав історичний переломний момент. Самовдоволені міркування нації разом з мізерними витратами на оборону повинні бути відкинуті і змінені. Через 20 місяців після того Шольц досяг певного прогресу. Але рівно так само очевидно, що він не зміг досягти великого успіху.

Берлін, який має найбільшу економіку на Заході після Вашингтона, став другим найбільшим постачальником зброї в Україну. У серпні Німеччина оголосила про плани щорічно передавати Києву військову допомогу на 5,3 мільярдів доларів до 2027 року, і це суттєва підтримка.

«Але Німеччина також не змогла стати лідером у ключові моменти, що свідчить про те, що її страх перед Москвою переважує її рішучість у допомозі Україні відтіснити російські війська. Шольц залишався противником шляху до членства України в НАТО, навіть коли багато європейських країн включно з Францією підтримали цей курс», - йдеться в статті.

На тлі вторгнення Владіміра Путіна в Україну німецький канцлер торік оголосив про створення спеціального фонду у розмірі 105 мільярдів доларів для модернізації анемічних Збройних сил Німеччини. Але поки що з цих грошей було витрачено небагато, і Німеччина досі не планує в довгостроковій перспективі витрачати 2% від ВВП на оборону згідно з мінімумом, встановленим НАТО.

Тим часом в Україні катастрофічно не вистачає боєприпасів. Минулої зими Шольц вагався з наданням Києву найсучасніших бойових танків, доки президент Байден не зробив це першим. Тепер, очевидно, він повторює свою помилку і відмовляється надати Україні крилаті ракети Taurus німецького виробництва, хоча британці і французи вже відправили свої власні аналоги. Білий дім зволікає з забезпеченням України крилатими ракетами американського виробництва.

У Німеччини є близько 600 ракет Taurus. Жодна звичайна зброя не здатна змінити хід подій, але німецькі ракети могли б дати українській армію потужну вогневу силу.

«На відміну від британських і французьких ракет, які можуть пробивати дірки у великих цілях, боєголовка Taurus може зруйнувати Керченський міст, що з'єднує Росію і Крим, який Путін вважає символом анексії», - пояснює видання.

Очікується, що економіка Німеччини, яка потерпає від інфляції, дефіциту робочої сили і захмарних цін на енергоносії, скоротиться у 2023 році, як і інші найбільші економіки світу. Протягом наступних 5 років вона зростатиме повільніше, ніж економіки США і найбільших європейських країн, зокрема Великої Британії, Франції та Іспанії. Німеччина також відстає в сфері цифрових технологій, живучи з повільним Wi-Fi та нестабільним мобільним зв'язком. У берлінських таксі немає пристроїв для оплати цифрових квитанцій.

Опитування свідчать, що німці похмуро дивляться на своє майбутнє. У жодній іншій великій європейській країні люди так не стурбовані припливом іммігрантів, яких приваблюють щедрі соціальні виплати. У 5 федеральних землях, що колись складали комуністичну НДР, гнів через різке зростання нелегальної імміграції та економічний спад спричинив сплеск підтримки ультраправої етнонаціоналістичної партії «Альтернатива для Німеччини», деякі з лідерів якої вдаються до нацистської риторики.

«Найбільше занепокоєння викликає той факт, що загальна підтримка допомоги Україні в Німеччині є слабшою, ніж в інших великих європейських країнах. Це свідчить про те, що обережність Шольца відображає громадську думку. Але це також означає, що безбарвний канцлер на чолі непопулярного уряду не може згуртувати німецьку громадськість у справі, яку він називає критично важливою: захист демократичної нації від неоімперської лихоманки Путіна», - пише видання.

«Якщо з'єднати точки, то все це вказує на країну, яка переживає не найкращі часи», - сказав Мартін Квенцес з Німецького фонду Маршалла США.

У мирний час американці могли резонно знизувати плечима, дивлячись на проблеми Німеччини. Зараз вони не мають такої розкоші. Обіцянка самого Байдена забезпечити виживання України виглядає все більш хиткою з кожним днем, оскільки підтримка Києва з боку Республіканської партії в Палаті представників випаровується. Європі бракує військово-промислової потужності і запасів сучасних озброєнь, щоб заповнити прогалину, якщо підтримка України з боку США вичерпається. Проте сильна Європа: об'єднана, впевнена в собі і економічно динамічна, - може забезпечити мінімум, необхідний Києву для того, щоб вистояти.

«Ось чому тривале падіння Німеччини - це тривожний сигнал. Без сильного німецького лідерства, а краще у співпраці з Францією, Європа - це хитка конструкція. Додайте до цього втрату уваги і дисфункцію Вашингтона, і перспективи України стають дедалі похмурішим», - застерігає Washington Post.

«Кому мені дзвонити, якщо я хочу поговорити з Європою?» - цей вислів часто приписують колишньому Держсекретарю Генрі Кіссінджеру. Він добре описує розділений і безпорадний континент. Нинішні труднощі Німеччини можуть виправдати цей страх.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі