Якщо українці, втікаючи від російського вторгнення, дісталися до Великої Британії через Ірландію без належних документів, вони можуть опинитися в неприємній ситуації. Їх може зачепити новий сумнівний план, згідно з яким мігранти, які не відповідають суворим критеріям щодо надання притулку, будуть депортовані в Руанду для потенційного розселення там.
Про це пише Washington Post. Прем’єр-міністр Борис Джонсон оголосив про руандійський план для боротьби з контрабандними маршрутами через Англійський канал. План був запроваджений спеціальним законом, який британський парламент схвалив минулого місяця. Він стосується більшості мігрантів, які перетнули кордон незаконно і були визнані такими, що не можуть претендувати на притулок в королівстві, тому що прибули в Британію через безпечні країни.
Деякі депутати-консерватори побоюються, що рішення Республіки Ірландія скасувати візові вимоги для українців після початку російського вторгнення може створити ще один маршрут для людей, які не проходять перевірки британських служб безпеки або чекають рішення щодо відкриття візи. Адже між Ірландією і Британією діє угода про відкритий кордон.
Під час слухання в парламентському комітеті директора відділу з питань біженства і захисту в Міністерстві внутрішніх справ Великої Британії Дена Хоббса запитали, чи Руандійський план буде стосуватися тих українців, які подорожують з Республіки Ірландія в Північну Ірландію. Він відповів, що це буде залежати «від індивідуальних обставин, адже вони можуть і не підпадати під критерій тих, кому не можна давати притулок».
«Ви залишаєте відкритою можливіть, що українці, які переїхали з Дубліна в Белфаст, можуть, зрештою, опинитися в Руанді», - скав депутат від Шотландської національної партії Стюарт МакДональд.
Британські чиновники раніше говорили, що всі дорослі, які прибули після першого січня у Велику Британію і яким відмовлено в притулку, можуть бути відправлені в Руанду чартерним рейсом. При цьому, Британія не буде відсилати туди дітей чи неповнолітніх без супроводу. Також ніхто не збираються розділяти членів сімей з дітьми. В британському уряді також відмовилися відповідати на ще раз поставлені питання про те, чи можуть українці, які перетнули Англійський канал на човні, бути депортовані в африканську країну.
«Немає абсолютно ніяких причин, чому комусь з України довелося б сідати в невеликий човен і платити контрабандистам, щоб потрапити у Велику Британію. Людям краще використовувати безпечні й легальні маршрути, якщо вони прямують з України», - сказав міністр Том Парсглов, зауваживши, що Британія вже видала близько 95 тисяч віз громадянам України.