Сьогоднішня ситуація з безпекою Фінляндії відрізняється надзвичайною непередбачуваністю, упевнений глава фінської дипломатії Пекка Хаавісто.
"Ситуація з безпекою в Європі та Фінляндії серйозніша і найменш передбачувана, ніж будь-коли після закінчення холодної війни. Наслідки нинішніх подій для безпеки Фінляндії будуть тривалими", - сказав Хаавісто в середу під час передачі парламенту урядової доповіді з аналізом ситуації з безпекою після початку повномасштабної військової агресії РФ проти України
Напередодні більшість фінів - 84% - сказали, що вбачають у Росії загрозу своїй країні через повномасштабну війну проти України.
"Зміна, що змінилася, вимагає від Фінляндії перегляду нинішньої політики безпеки", - додав глава МЗС.
У доповіді йдеться, що вступ Фінляндії та Швеції до НАТО підвищать стабільність у Балтійському морі.
У свою чергу, міністр оборони Фінляндії Антті Кайконен заявив, що хоча військова ситуація на кордонах Фінляндії спокійна, країна має бути готова до можливих викликів.
Урядовий звіт обговорять у парламенті після великодніх канікул. На його основі вирішать, чи Фінляндія подасть заявку на вступ до НАТО.
Прем'єр-міністр Фінляндії Санна Марін раніше неодноразово заявляла, що очікує швидкого обговорення та ухвалення рішення найближчими тижнями.
При цьому прем'єр-міністр Швеції Магдалена Андерссон планує подати заявку на вступ країни до НАТО під час саміту Альянсу 29-30 червня.
Нагадаємо, за словами генсека НАТО Єнса Столтенберга, якщо Фінляндія чи Швеція вирішать подати заявку на вступ у НАТО, то можуть розраховувати на позитивну відповідь і швидку процедуру вступу.
Тим часом The Times пише, що міфічний страх Росії стосовно розширення кордонів НАТО, який став одним із приводів військової агресії проти України, втілюється у життя. За іронією долі, цьому посприяла саме РФ. Вже влітку 2022 року Фінляндія та Швеція мають намір приєднатися до Альянсу.
Кремль традиційно відповів на прагнення Фінляндії та Швеції. Речник російського президента Дмитро Пєсков думає, що вступ до НАТО Фінляндії та Швеції "не забезпечить безпеку в Європі". Він не сказав, що єдиною країною, яка порушує безпеку у Європі, є Росія.
Детальніше про відмову Фінляндії від нейтрального статусу читайте у статті Аліни Гриценко "Фінляндія опинилася за крок від членства в НАТО: чим відповість Росія".