Вода на Марсі зберігалася набагато довше, ніж передбачалося - дані китайського марсоходу

Поділитися
Вода на Марсі зберігалася набагато довше, ніж передбачалося - дані китайського марсоходу © China Xinhua News/Twitter
Китайські дослідники не виключають наявність води під шаром ґрунту

Китайський марсохід Zhurong виявив докази того, що вода зберігалася на Марсі набагато довше, ніж очікувалося, повідомляє CNN.

Zhurong здійснив посадку на великій рівнині під назвою Утопія в північній півкулі Марса 15 травня 2021 - там же, де в 1976 примарсився посадковий модуль НАСА «Wiking-2».

Основна місія китайського марсоходу, яка тривала три місяці, полягала у пошуку ознак стародавнього життя. Він досліджував мінерали, навколишнє середовище та розподіл води та льоду на рівнині, яка є частиною найбільшого ударного кратера в марсіанській північній низовині. Марсохід продовжує збирати інформацію та відправляти її на орбітальний модуль Tianwen-1, що обертається навколо планети.

Дані, отримані в результаті первинного дослідження басейну марсоходом, дозволяють припустити, що в басейні Utopia Planitia була вода в той час, коли багато вчених Марс вважали сухим і холодним.

Дослідження з детальним описом результатів опубліковано в середу в журналі Science Advances.

Марс колись був теплим і вологим, але мільярди років тому, щось змінилося, і планета перетворилася на суху холодну пустелю, якою вона є і до цього дня. Червона планета вступила в цей період у так звану амазонську епоху, яка почалася близько 3 мільярдів років тому і продовжується досі.

Китай опублікував нові фотографії Марса, зроблені марсоходом Zhurong. «Найважливішим і найновішим моментом є те, що ми виявили гідровані мінерали на місці висадки, і ці мінерали є наслідком взаємодії з підповерхневими водами», - сказав провідний автор дослідження Ян Лю, науковий співробітник Державної лабораторії космічних досліджень Китайської академії наук.

Зокрема, дослідники проаналізували дані марсоходу Zhurong про виявлені відкладення та мінерали. Вони виявили гідратований кремнезем та сульфати, схожі на гідровані мінерали, виявлені іншими місіями, що вивчають різні регіони червоної планети.

Дослідники визначили, що ґрунт у місці посадки ровера Zhurong є шаром твердої кірки. Така кірка може утворюватися, коли значну кількість води, чи то піднімаються ґрунтові води або тане підповерхневий лід перетворюють грунт на тверду кірку внаслідок випаровування.

Відкриття цього шару твердої кірки, який товстіший за тверду кірку, ймовірно, утворену атмосферною водяною парою, виявленою іншими марсіанськими місіями, припускає, що на рівнині Утопія десятки мільйонів років тому був більш активний кругообіг води, ніж очікували вчені.

Це додає до кількості свідчень, виявлених марсіанськими місіями, що червона планета пройшла через кілька вологих і теплих, а потім сухих і холодних циклів, а не через одну різку зміну клімату.

За словами Ян Лю, ці кліматичні припливи та відливи могли бути наслідком вулканічної діяльності або ударів інших небесних об'єктів.

Китай став другою країною, яка проїхала на марсоході поверх Марса.
Зроблені відкриття стали несподіванкою для дослідників, оскільки попередні спостереження орбітальних апаратів виявляли слідів гидрированных мінералів.

Рівнина Утопія є цікавою для вчених, тому що деякі припускають, що в цьому регіоні колись був океан.

"Таким чином, відкриття гідрогенізованих мінералів важливі вказівки на геологічну та водну історію регіону та еволюцію клімату Марса", - сказав Ян Лю.

Він також сподівається, що марсохід зможе проаналізувати відкладення рівнині, щоб дізнатися більше про історію води у регіоні.

Отримані дані вже дають підстави припускати, що у гідратованих мінералах або навіть під верхнім шаром ґрунту можуть бути «значні запаси» води, які майбутні дослідники могли б використовувати під час пілотованих місій на Марс.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі