Цей пам'ятник, який президент Барак Обама відвідає цього місяця, фактично відображає точку зору майже усіх японців про те, що місто стало жертвою непотрібно жорстокості. Про це нагадує на сторінках New York Times Девід Сангер.
Однак при цьому, експонати в музеї поряд нічого не розповідали про те, що ж стало причиною такої катастрофічної події, як ядерне бомбардування Хіросіми. Тут не говорили про потужну військову машину Японської імперії, яка десятиліттями тероризувала Азію, аж до завершення Другої світової війни.
Для американців Хіросіма символізує зовсім іншу історію. Вони переконані, що рішення президент Гарі Трумена скинути атомну бомбу на японське місто було необхідне, щоб уникнути загибелі десятків тисяч солдатів США під час вторгнення на основний острів Японії.
Наважившись приїхати до знаменитого купола в Хіросімі, Обама зробить крок, який не робили 11 його попередників. Він втратить можливість не нагадувати про протиріччя в історичній пам'яті США і Японії.
"Дві абсолютно різні інтерпретації подій завжди розхитували міцний союз між Японією і США, який повстав з попелу війни. І все ж у обох країнах ці інтерпретації лишаються такими ж непорушними часом, як і тінь на стінах банку поблизу епіцентру вибуху, яка лишилася від тіла нещасного, який сидів там під час детонації", - йдеться в статті.
В Білому домі вже попередили, що Обама не буде просити вибачення за Хіросіму так само, як і за рішення президента Трумена скинути ще одну ядерну бомбу на Нагасакі через два дня, щоб підштовхнути імператора до капітуляції.
"Цей візит дасть можливість вшанувати пам'ять невинних жертв цієї війни", - сказав заступник радника Обами з національної безпеки Бенджамін Родс.
Також американський президент, який на початку своєї роботи пообіцяв наблизити світ без ядерної зброї, візит в Хіросіму стане можливістю нагадати, що ризик повторення того, що сталося в місті, навряд чи минув.
В іншій статті видання New York Times писало, що візит Обами в Хіросіму не стане вибаченням перед японцями. А більшість мешканців Японії і не чекають від нього нічого подібного.
Нагадаємо, що Обама стане першим президентом США, який відвідає Хіросіму. Вчора це підтвердили в Білому домі. Хіросіма була атакована американськими бомбардувальниками 6 серпня 1945 року, через кілька місяців після капітуляції гітлерівської Німеччини та її союзників. Японія відмовилася вийти з війни, однак після скидання ядерної бомби на Хіросіму і Нагасакі (9 серпня), 15 серпня в Японії визнали капітуляцію. В результаті ядерної атаки на Хіросіму загинуло, за різними даними, від 140 до 200 тисяч осіб.