Секретний візит Нетаньяху до Саудівської Аравії свідчить про важливість ізраїльсько-саудівських зв'язків — The Jerusalem Post

Поділитися
Секретний візит Нетаньяху до Саудівської Аравії свідчить про важливість ізраїльсько-саудівських зв'язків — The Jerusalem Post © kp.ru
Ер-Ріяд намагається здобути підтримку на міжнародній арені.

Враховуючи те, що Ер-Ріяд зазнав деяких «дипломатичних невдач» на світовій арені протягом останніх років, Саудівська Аравія намагається посилити міжнародну підтримку. Секретний візит ізраїльського прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньяху до Саудівської Аравії у неділю продемонстрував важливість зв’язків Ізраїлю та Саудівської Аравії. Це важливо з багатьох причин, включаючи регіональні союзи та економічні зв'язки, що процвітають між Ізраїлем і державами Перської затоки після Авраамської угоди, укладеної за посередництва адміністрації президента США Дональда Трампа, пише The Jerusalem Post.

Радник ізраїльського прем'єр-міністра Топаз Лук написав у Твіттері про те, що Нетаньяху "реалізує мир". Потім з’явилася інформація про те, що Нетаньяху поїхав до Саудівської Аравії на зустріч зі спадковим принцом Саудівської Аравії Мохаммедом ібн Салманом та державним секретарем США Майком Помпео.

Вчора Помпео написав у Твіттері про свій «конструктивний візит до спадкового принца Мохаммеда ібн Салмана».

«Сполучені Штати та Саудівська Аравія пройшли довгий шлях з тих пір, як президент США Франклін Делано Рузвельт та король Абдул Азіз Аль Сауд вперше заклали основу зв’язків між країнами 75 років тому», - додав Помпео.

Однак, візит Нетаньяху до Саудівської Аравії «не надто розголошувався».

Зустріч відбулася на фоні того, коли повстанці-хусіти, яких підтримує Іран, випустили балістичні ракети в місті Джедда, що на південь від Неома, де відбулася зустріч.

Зустріч політичних лідерів значною мірою стосується майбутнього Саудівської Аравії. Ер-Ріяд часто розповідає про кліматичні зміни та намагається продемонструвати місто майбутнього - Неом, будівництво якого коштуватиме сотні мільярдів.

В той час, як протягом останніх років Ер-Ріяд зазнав «дипломатичних невдач» на світовій арені, країна намагається посилити підтримку серед союзників. Співпраця з теперішньою адміністрацією президента США та підтримка «мирних контактів» з Бахрейном, ОАЕ та Ізраїлем є частиною цієї «тактики».

Саудівська Аравія була «головним двигуном» Арабської мирної ініціативи 2002 року і підтримала концепцію миру та нормалізації відносини з Ізраїлем із створенням палестинської держави. В ОАЕ заявили, що налагодження зв’язків з Ізраїлем допомогло запобігти потенційній анексії частин Західного берега.

Емірати та Бахрейн активно інвестують у співпрацю та «міжконфесійні ініціативи», своєю чергою, Ізраїль також намагається це «прийняти».

Саудівська Аравія – одна з найпотужніших країн в мусульманському світі, була більш обережною, але має подібний «прогресивний» загальний порядок денний. Однак у Саудівської Аравії є проблеми на міжнародній арені. В останні роки країну критикували за порушення прав людини, особливо внаслідок розриву відносин із Катаром у 2017 році. Катар та Туреччина мобілізували державні ЗМІ та союзників у західних урядах, наукових колах та ЗМІ, щоб зобразити Саудівську Аравію як порушника прав людини. Однак, реальна ситуація набагато складніша. Протягом минулого століття Ер-Ріяд був монархією, в країні залишаються ті ж самі «проблеми з правами людей», як і  в 1990-х роках.

Раптовий «промінь світла» у відносинах із Заходом для Саудівської Аравії- це більше, ніж просто об'єктивний погляд на ситуацію в королівстві, це також стосується деяких намірів з боку західних країн, які прагнуть виправити ситуацію, коли Захід був близький до інших країн Перської затоки.

Результатом стала набагато тісніша співпраця між Саудівською Аравією та Єгиптом, а також між ОАЕ, Бахрейном, Індією, Йорданією, Грецією та Ізраїлем. Співпраця між цією групою країн існує паралельно з «іранським союзом», який включає своїх довірених осіб у Лівані, Іраку, Сирії та Ємені, та турецько-катарським союзом.

Ці країни «працюють з протилежних сторін» в Ємені, Іраку та Лівані. Ер-Ріяд підтримує сунітів у Лівані та Іраку, але при цьому змушений протистояти Туреччині. Це глобальна боротьба, в якій беруть участь Пакистан, Малайзія, а також Ізраїль.

Ось чому візит Помпео, після зустрічі з талібами в Афганістані, проведення саміту «Великої двадцятки» в Саудівській Аравії, ракетний вогонь повстанців-хуситів та повідомлення про візит Нетаньяху до Саудівської Аравії - все це «одна і та ж історія». Здається, Саудівська Аравія рухається до миру з Ізраїлем. Це відкрило б багато нових можливостей. Але Ер-Ріяд неабияк турбує те, як зміниться ситуація після того, коли демократ Джо Байден отримає президентські повноваження в США.

Байден критикував Саудівську Аравію, а також Туреччину.

Багато хто задається питанням, що буде далі. Ер-Ріяд підтримував Авраамові угоди. Нормалізація відносин Ізраїлю та Саудівської Аравії могла б принести користь для економіки обох країн. Це також може означати початок більш активного вирішення «питань від Іраку до Лівану».

Так чи інакше, візит Нетаньяху до Саудівської Аравії може свідчити про важливі переговори між країнами, а присутність Помпео була ключовою. Чи будуть країни робити якесь гучне оголошення, можна буде побачити протягом найближчих тижнів.

Очевидно, що бажання бути більш відкритими щодо таких типів зустрічей є невід'ємною частиною руху в напрямку «інноваційного підходу до збільшення зв'язків між країнами».

Трамп допоміг створити «безпечний простір» для подібних зустрічей. Але коли він залишить свою посаду президента, країнам доведеться самостійно рухатися в напрямку до нормалізації відносин, резюмує видання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі