Про це сьогодні пише Бен Холі на сторінках The Times. Він зауважує, що Москва після розпаду СРСР розраховувала на виробничі потужності України для спорудження бойових кораблів. Оскільки в радянські часи велика частина військовоморської промисловості були розміщені саме на українській території.
Однак тепер, після того, як бойові дії, через які загинули 6,4 тисячі людей на Сході України, тривають вже рік, співробітництво між Москвою і Києвом у військовій галузі було повністю зупинене.
Віце-прем'єр Росії Дмитро Рогозін заявив, що кремлівську програму переозброєння довелося призупинити, поки військовоморська індустрія шукає, де б закупити 186 типів компонентів, необхідних для побудови нового потужного флоту. Зокрема, Росії для втілення своїх планів бракує газотурбінних двигунів.
"Через зупинку постачання цих турбін ми не можемо завершити спорудження кораблів для флоту", - сказав Рогозін, додавши, що пошук альтернативних поставок необхідних деталей триватиме до 2018 року.
Таким чином, побудова потужного флоту Росії призупинено на три роки. Нарощення військової потужності в морі було частиною програми переозброєння до 2020 року, на які Кремль виділив 20 трильйонів рублів попри тяжку фінансову кризу.
Військовоморські сили РФ очікували за цей час отримати 100 нових суден включно з підводними човнами, здатними нести ядерні ракети. Спорудження більш мобільних фрегатів і корветів залежить від поставок деталей з України. Також Росії потрібна німецька електроніка для таких кораблів. А її закупити зараз не можна через західні санкції, які були введені у відповідь на військову агресію проти України. Спорудження великих есмінців і крейсерів було заплановане на 2020 рік, але тепер ці плани теж "заморозили".
Багато експертів від початку сумнівалися в тому, що Росії вдасться модернізувати свій флот за такий короткий термін. Головний дослідник з питань Росії в Royal United Services Institute вважає, що конфлікт в Україні підштовхнув Путіна витрачати більше на військові потреби. Але він зауважує, що кораблі – це "дуже дорогі іграшки і політики в Москві насправді ніколи не знали, як насправді ними користуватися".
Військовоморська експансія не була реальною для Росії від початку, оскільки ніхто в Кремлі не знав, що оновлений флот буде робити.
"А тепер, коли почалися проблеми в економіці, ці плани ще менш реалістичні", - сказав Сутягін.
Раніше видання Gazeta Wyborcza писала, що за 10 років Росія може залишитися без флоту.
Наразі в розпорядженні Росії 270 бойових кораблів. І якщо повірити обіцянці про подвоєння флоту, то стає зрозуміло, що в такому випадку в НАТО є причини нервувати. Однак, пише видання, Москва не згадує, скільки її суден, які є зараз, здатні виконувати бойові задачі, і скільки з них їй доведеться списати найближчим часом.
Згідно з планами російського військового командування, Чорноморський флот повинен поповнитися до 2020-го більш ніж 120 військовими кораблями. Оскільки Росія намагається посилити свою присутність в Криму.