"Він нам не цар": наслідки протестних акцій в Росії

Поділитися
Затримання мітингувальників на акції "Він нам не цар" були одні з найжорстокіших за останні роки © Twitter/Команда Навального
У ході протестів в Росії затримали понад півтори тисячі осіб, мітингувальникам виписували рекордні штрафи і проводили таємні суди над ними, також порушили одну кримінальну справу.

В 27 російських містах на акції протесту "Він нам не цар" приурочених до інавгурації Володимира Путіна 7 травня, затримано не менше 1607 осіб, також надходили численні повідомлення про свавілля поліцейських.

Масштаби затримань

За масштабами затримань ці виявилися зіставні з найбільшими торішніми виступами громадян - 26 березня і 12 червня.

Найбільше людей затримали в Москві - 704. У Санкт-Петербурзі затримали 229 осіб, в Челябінську - 164, в Якутську - 75, в Астрахані - 69. Також є затримані в Красноярську, Кемерово, Калузі, Єкатеринбурзі, Саратові, Воронежі та інших містах.

Наголошується, що в Челябінську на 25 діб заарештували координатора штабу опозиціонера Олексія Навального. У Санкт-Петербурзі проти мітингувальників застосовували електрошокери, а в Сочі, за даними учасників акцій, затриманих перевіряють на наявність наркотиків. В Саратові і Москві відзначені випадки затримання неповнолітніх учасників протесту - наприклад, в Саратові затримали 12-річну дитину, на його батька склали протокол.

На жорсткість затримання скаржилися і журналісти. За даними незалежної профспілки журналістів, на мітингах затримано 23 співробітника ЗМІ, причому як мінімум в десяти випадках вони отримали тілесні ушкодження або зіткнулися з агресією поліції. За даними в Москві як мінімум шість осіб звернулися до лікарні зі скаргами на травми, отримані на мітингу.

Голову і організатора протестів Олексія Навального практично відразу затримали, але відпустили через кілька годин. Поліцейські на руках понесли його в автозак і доставили відділку міліції "Красносельське". На політика склали два протоколи за статтями "повторне порушення порядку організації публічного заходу" (ч. 8 ст. 20.2 КоАП РФ) і "непокору законному розпорядженню співробітника поліції" (ст. 19.3 КоАП РФ), після чого близько опівночі відпустили. Розгляд його справи заплановано на 11 травня в Тверському суді Москви. Сумарно за обома статтями Навальному загрожує до 45 діб арешту.


Вранці 7 травня затриманих почали доставляти в Тверський суд Москви для розгляду адміністративних справ про порушення на мітингах. Однак, як повідомила представник правозахисного проекту "Відкритої Росії" Поліна Немирівська, що надає юридичну допомогу затриманим, суд відмовився приймати їх документи. Автозаки з обвинуваченими повернулися в органи внутрішніх справ (ОВС), після чого їх почали відпускати під зобов'язання про явку в суд. Деякі із звільнених відмовилися підписувати зобов'язання з-за того, що поліцейські не видали їм протоколи. До вечора понеділка відомо тільки про арешт на 10 діб громадянки України Владислави Соловей.

Рекордні штрафи для мітингувальників

В Петербурзі, районні суди розглядали адміністративні справи про порушення правопорядку і непокорі поліції на мітингах в прискореному порядку. До вечора неділі вони вже відзвітували по 70 вироках. В основному затримані отримували штрафи від одного до 15 тисяч рублів і арешти на строк до десяти діб.

Трьох активістів засудили до рекордних штрафів за повторне порушення порядку проведення мітингу. Ігорю Щербакову Сергію Бєляєву призначили штрафи в розмірі 150 тисяч рублів і 10 діб арешту. А координатору організації "Спостерігачі Петербурга" Олексій Білозеров був засуджений до 170 тисяч рублів штрафу і 15 діб арешту, він намагався передати людям, що сидять в автозаку, папір з телефонами адвокатів; при затриманні поліцейські тягали його за волосся.

Таємні суди

У Володимирі, в ході акцій 5 травня затримали 18 осіб, учасників мітингу і зовсім судили таємно, не дозволивши зв'язатися ні з родичами, ні з правозахисниками. Про мінімальні вироки у вигляді доби арешту стало відомо вже після виходу засуджених на свободу. У Кемерово заявника акції Михайла Луцьких звинуватили в тому, що він перебував у наркотичному сп'янінні, йому дали дві доби арешту, а у Воронежі активіста Владислава Ходаковського несподівано виправдали за статтею про порушення порядку проведення мітингу.

Заведено одну кримінальну справу

В Петербурзі було порушено першу кримінальну справу за слідами акції "Він нам не цар". На мітингу омонівці жорстко затримали 25-річного Михайла Цакунова, який, за власними словами, зовсім не збирався брати участь в опозиційній акції, але, опинившись з друзями біля Палацової площі, вирішив забрати собі гігантську здуту жовту качку - постійну учасницю і символ протестів в Петербурзі. На відео, оприлюдненому правозахисною організацією "Відкрита Росія", видно, як Цакунова хапають і тягнуть по землі.


Молоду людину оштрафували на 10 тисяч рублів за адміністративною статтею, але потім пред'явили звинувачення в застосуванні насильства проти поліцейського. За версією звинувачення, Цакунов нібито при затриманні навмисне вибив зуб співробітникові поліції Сухарукову. 7 травня суд заарештував Цакунова терміном на два місяці. Стаття 318 КК РФ передбачає до десяти років тюремного ув'язнення.

Схоже звинувачення також загрожує активісту самарського штабу Навального Олексію Соловйову. Слідство підозрює, що він вдарив поліцейського під час затримання на мітингу. Соловйова вже допитали.

Конфузи під час інавгурації

На інавгурації Путіна солдати не змогли підняти президентський штандарт. Всю інавгурацію прапор залишався в приспущеному "траурному" вигляді. Кадри невдалого підняття прапора потрапили в пряму телетрансляцію.


Дії Путіна після інавгурації

7 травня старий уряд на чолі з Медведєвим пішов у відставку у зв'язку з початком нового президентського терміну Путіна, проте президент РФ запропонував Держдумі розглянути кандидатуру Дмитра Медведєва на пост прем'єр-міністра.

"відповідно До пункту "а" статті 83 та статті 111 Конституції Російської Федерації президент вніс кандидатуру Дмитра Медведєва для отримання згоди Державної думи на призначення його головою уряду Російської Федерації", - йдеться в повідомленні прес-служби Кремля.

Путін підписав декрет з цілями для Росії на наступні шість років, які він навряд чи досягне.

Глава РФ наказав уряду рухатися в напрямку низки амбітних цілей розвитку, які вимагають радикальних економічних реформ. Через лічені години після інавгурації на новий шестирічний термін на посаді Путін підписав декрет, в якому зазначено 9 "цілей національного розвитку", які потрібно досягти до кінця 2024 року.

Реакція Трампа

Не дивлячись на безліч суперечностей та відверту "гібридну війну", Трамп привітав Путіна з інавгурацією. Президент США висловив надію, що РФ і Штати зможуть в подальшому налагодити діалог.

Путін влаштував більш скромну церемонію інавгурації, ніж минулого разу - NYT. Путін навіть не виходив за межі Кремля під час інавгурації.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі