Війна РФ проти України може затягнутися на десятиліття через питання Криму — WP

Поділитися
Війна РФ проти України може затягнутися на десятиліття через питання Криму — WP © - колаж ZN.UA
Україна наполягає на тому, що лише повернення Криму завершить війну.

Після дев'яти місяців смертей і руйнувань ключ до завершення війни Росії проти України може лежати на півострові Крим, який РФ незаконно анексувала в 2014 році. Питання деокупації Криму підкреслює низькі шанси на мирну угоду між Києвом та Москвою. Через це війна може затягнутися на десятиліття, пише Washington Post.

Саме в Криму в лютому 2014 року, а не в лютому 2022 року, почалося російське вторгнення і окупація України. Український президент Володимир Зеленський наполягає на тому, що лише повернення Криму завершить війну, коли Україна переможе російських загарбників.

«Його повернення означатиме відновлення справжнього миру. Російський потенціал для агресії буде повністю знищений, коли український прапор повернеться на своє законне місце - в містах і селах Криму», - заявив Зеленський у жовтні.   

Але для глави Кремля Владіміра Путіна анексія Криму стала опорою його спадщини, яка зруйнується, якщо він втратить півострів. Путін заявив, що будь-які спроби України повернути Крим перетнуть «червону лінію».

Надія України на повернення Криму довгий час здавалася надуманою фантазією, але нещодавні перемоги Києва на полі бою і помилки Москви несподівано зробили її правдоподібною — можливо, небезпечно правдоподібною.

Захід, підтримуючи Україну, побоюється, що будь-яке українське військове вторгнення в Крим може підштовхнути Путіна до радикальних дій, потенційно навіть до використання ядерної зброї. Деякі західні чиновники сподіваються, що угода про передачу Криму Росії може стати основою для дипломатичного завершення війни. Українці відкидають цю ідею як небезпечно наївну, в той час як росіяни заявляють, що не задовольняться тим, «що вже належить їм».

Непохитні претензії на Крим ілюструють нерозв'язність конфлікту, і важко уявити, що боротьба за півострів буде вирішена без подальшого кровопролиття.

Саме атака на початку жовтня на Кримський міст - символ імперських амбіцій Путіна в Україні, спричинила, за словами Кремля, невпинну кампанію бомбардувань Москвою об'єктів української критичної інфраструктури, що зараз загрожує країні гуманітарною кризою.

А після звільнення Києвом Херсона, який, як обіцяла Москва, буде «Росією назавжди», офіційні особи РФ посилили свою риторику. Колишній президент Росії Дмітрій Мєдвєдєв пообіцяв «судний день» у разі будь-якого нападу на Крим, а представник російського парламенту попередив про «остаточний нищівний удар».  

Україна, тим часом, розробляє детальні плани реінтеграції Криму, включаючи виселення тисяч російських громадян, які переїхали туди після 2014 року.

Тоді як Росія має свій власний максималістський погляд, вимагаючи здачі чотирьох інших українських областей - Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської, про незаконну анексію яких Путін вже оголосив.

Відмова будь-якої зі сторін відступити загрожує перетворити війну на десятирічний конфлікт, подібний до територіального протистояння навколо Західного берега річки Йордан і Сектору Гази, Нагірного Карабаху або Курдистану.

У 2014 році російські війська вторглися до Криму. Підтримувана Росією «влада» швидко організувала фейковий референдум.

Анексія Криму була надзвичайно популярною в Росії, а рейтинги Путіна різко зросли. Однак через порушення міжнародного права західні країни швидко запровадили санкції проти РФ.

Протягом восьми років доля Криму була затьмарена війною на Донбасі. Але Зеленський почав розробляти план деокупації та реінтеграції півострова задовго до повномасштабного вторгнення Росії в лютому.

За оцінками, 100 тисяч мешканців покинули Крим після анексії РФ, але переважна більшість залишилася, і до них приєдналися сотні тисяч росіян, яких заохочували оселитися на півострові.  

Росія має намір зберегти свій контроль над Кримом, що викликає занепокоєння серед західних чиновників щодо крайніх заходів, до яких може вдатися Путін, щоб утримати його.

У нещодавньому інтерв'ю колишній начальник штабу британської армії Девід Річардс заявив, що Україна піддасться ризику ядерної війни, щоб захистити Крим.  

«Якщо втерти Путіну носа, він може зробити щось дуже дурне. Він може використати тактичну ядерну зброю», - сказав Річардс.

Тим не менш, деякі західні чиновники сподіваються, що угода щодо Криму може стати ключем до припинення війни, і вважають, що Зеленський та його радники більш відкриті для потенційних поступок, ніж це випливає з їхньої риторики.

Вісім років Крим ізольований міжнародними санкціями. Його аеропорт, який колись був центром для мандрівників з усієї Європи і не тільки, тепер пропонує рейси лише на материкову частину Росії.

Кремль спочатку вливав гроші в місцеві інфраструктурні проекти, включаючи Кримський міст, а також пенсійні схеми. Він нав'язав російську державну пропаганду як основне джерело інформації. Хоча російські туристи повернулися, півострів переживає економічні труднощі. А кримські татари зазнають переслідувань.   

Враховуючи обмежений доступ до Криму і домінування російських державних ЗМІ, важко оцінити громадську думку там і те, чи змінилася вона у відповідь на війну. Тим не менш, багато хто вважає, що війна, яка почалася в Криму, повинна закінчитися разом з вирішенням питання півострова.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі