Переговори про звільнення заручників і припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС призупинилися, частково через бойові дії в місті Рафах. Про це повідомляє Politico, посилаючись на слова двох людей, знайомих з ходом переговорів.
За словами джерел видання, ХАМАС все ще готовий вести переговори, але значною мірою відійшов від перемовин через операцію Ізраїлю в місті. Це не означає, що переговори повністю провалилися. Бойовики заявили, що готові продовжувати перемовини.
У США є представники в регіоні для участі в майбутніх переговорах, але всі, хто брав участь у контактах в останні дні, вже виїхали.
Директор ЦРУ Білл Бернс повернувся до Вашингтона в четвер, 9 травня, після багатоденних спроб домовитися з офіційними особами Єгипту, Ізраїлю та Катару про укладення угоди, яка б гарантувала тимчасове припинення вогню і дозволила б звільнити десятки заручників з Гази, а також, можливо, сотні палестинських в'язнів з Ізраїлю.
Бернс планував повернутися до Вашингтона наприкінці цього тижня. Але його від'їзд без угоди викликає питання про те, як бої, що тривають у Рафаху, вплинуть на переговори найближчими днями.
"Його від'їзд не означає завершення поточного раунду переговорів. Ми будемо продовжувати переговори в надії, що нам вдасться досягти чогось”, - заявив журналістам представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Поки неясно, коли відновляться офіційні переговори між високопоставленими офіційними особами, включаючи Бернса, особливо з огляду на те, що бойові дії в Рафаху не демонструють жодних ознак уповільнення.
Американські чиновники наполягали на досягненні угоди до того, як бої в місті ще більше загостряться.
До цієї паузи учасники переговорів намагалися узгодити суперечливі пропозиції обох сторін.
Наприкінці квітня Ізраїль запропонував ХАМАС нову угоду, яка б дозволила звільнення 900 палестинських в'язнів - на 200 більше, ніж було передбачено попередньою пропозицією. Ізраїль також погодився дозволити потік жителів Гази до північної частини анклаву, що було ключовою вимогою ХАМАС.
Ця угода передбачає звільнення жінок і дітей, заручників похилого віку і тих, хто потребує негайної медичної допомоги. Згідно з угодою, заручники мали б звільнятися хвилями.
У понеділок, 6 травня, ХАМАС оголосив, що прийняв угоду про припинення вогню, але Ізраїль заявив, що умови, на які погодилися бойовики, далекі від його вимог, і ЦАХАЛ продовжить операцію в Рафаху.
США протягом декількох місяців наполягали на тому, щоб і ХАМАС, і Ізраїль погодилися на шеститижневе припинення вогню, сподіваючись, що пауза в бойових діях буде потенційно продовжена.
Широкі умови угоди вже деякий час були на столі: ХАМАС контролюватиме звільнення десятків заручників, а Ізраїль звільнить палестинських ув'язнених. Але сторони місяцями сперечалися щодо низки деталей, зокрема, про співвідношення між ув'язненими й заручниками.