Військові відносини Тайваню з Пекіном впали до найнижчої точки за останні чотири десятиліття, попередив в середу міністр оборони острова після серії рекордних вторгнень китайських літаків в зону тайванської протиповітряної оборони.
"Для військових нинішня ситуація є найпохмурішою за більш ніж 40 років відтоді, як я поступив на службу", - сказав Чіу Куо-ченг в парламенті, оскільки близько 150 китайських військових літаків порушили зону протиповітряної оборони Тайваню після того, як Пекін зазначив в п'ятницю свій Національний день, передає AFP.
Таку поведінку Китаю розкритикували в Вашингтоні, а президент Тайваню Цай Інвень в опублікованій у вівторок статті попередила про "катастрофічні наслідки", якщо острів опиниться під владою Китаю.
Тайвань живе під постійною загрозою вторгнення з боку Китаю, який розглядає самоврядний демократичний острів як свою територію, яку одного разу можна буде знову захопити силою, якщо буде потрібно.
Президент Китаю Сі Цзіньпін, який назвав захоплення Тайваню "неминучим", також схарактеризував відносини між Китаєм і Тайванем як "похмурі" в листі до новообраного головного лідера опозиції Тайваню минулого тижня.
Чіу попередив, що навіть "невелика необережність" або "прорахунок" можуть викликати "кризу" в Тайванській протоці, додавши, що Пекін буде в змозі почати повномасштабну атаку у 2025 році.
"Китай здатний на це і зараз, але йому необхідно розрахувати, яку ціну йому доведеться заплатити і якого результату він хоче досягти. Після 2025 роки витрати будуть зведені до мінімуму", - сказав Чіу, не надавши більш докладної інформації.
Пекін посилив військову, дипломатичний і економічний тиск після обрання Цай у 2016 році, оскільки вона вважає острів "вже незалежним" і не входять до складу "єдиного Китаю".
Цай заявила в статті, опублікованій у вівторок, що Тайвань "зробить все необхідне" для захисту від загроз, але острів сподівається на мирне співіснування з Китаєм.
Її уряд закликав Пекін припинити "безвідповідальні провокаційні дії" після того, як у понеділок рекордні 56 китайських літаків, включаючи бомбардувальники з ядерною зброєю, перетнули кордон ідентифікаційної зони протиповітряної оборони Тайваню (ADIZ).
ADIZ - це не те ж саме, що територіальний повітряний простір Тайваню, а набагато більша територія, яка перетинається з частиною китайської ідентифікаційної зони ППО і навіть включає частину материка.
Торік рекордна кількість китайських військових літаків - 380 - вдерлася в зону оборони Тайваню. Станом на жовтень цього року їх кількість вже перевищила 600.
Детальніше про ситуацію навколо острова читайте в статті Наталії Бутирської "Пекін лякає Тайвань завоюванням".