Опозиція Північної Македонії здобула перемогу на парламентських і президентських виборах у середу, 8 травня. Балканська країна також обрала свою першу жінку-главу держави, повідомляє Reuters.
"Дорогий народе Північної Македонії…. Ми зробили це. Македонія перемогла. Це історична перемога народу", - заявив лідер опозиційної партії “Внутрішня македонська революційна організація — Демократична партія македонської національної єдності” (ВМРО-ДПМНЄ) Хрістіан Міцкоскі.
Результати показали, що ВМРО-ДПМНЄ отримала 42% після підрахунку 72% голосів на парламентських виборах, проти 14% у Соціал-демократичного союзу Македонії (СДСМ), що змусило лідера СДСМ Дімітара Ковачевського визнати поразку.
"Результат розчаровує, і це великий удар для СДСМ", - заявив Ковачевський на прес-конференції, під час якої він також закликав до ретельного оновлення своєї партії.
У другому турі голосування за президента, який має більш церемоніальну роль, перемогла Гордана Силяновська-Давкова — професорка університету, яку підтримувала ВМРО-ДПМНЄ. Вона з великим відривом випередила чинного президента Стево Пендаровського, якого підтримував СДСМ. Силяновська-Давкова отримала 65% голосів проти 29% у Пендаровського, коли було підраховано понад 87%. Вона стала першою жінкою президентом Північної Македонії.
Опозиції, ймовірно, доведеться формувати коаліції з меншими політичними силами, щоб отримати більшість у парламенті. Очікується, що дискусії навколо цього відбудуться найближчими днями.
Деякі виборці висловили занепокоєння, що націоналістичні настрої опозиції можуть зашкодити відносинам із сусідніми країнами та заявці на вступ до ЄС. Аналітики не очікують значного прогресу в інтеграції до Євросоюзу за керівництва опозиції, яка перебувала при владі до 2017 року, а також потрапила під критику через звинувачення у хабарництві.
Виборці балканської країни з населенням два мільйони осіб розчаровані повільним просуванням її заявки на вступ до Європейського Союзу. Заявку на вступ до ЄС зустріли з оптимізмом у 2005 році, але відтоді вона стала емблемою втрачених обіцянок Північної Македонії. Тривала корупція і повільний розвиток також налаштували виборців проти керівної партії.
Відсутність прогресу Північної Македонії на шляху до ЄС частково пояснюється напругою з сусідніми Грецією та Болгарією, які є членами Євросоюзу, а також нездатністю наполягати на проведенні економічних та судових реформ. Країна вступила до НАТО у 2020 році.