У суботу, 24 серпня, головний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель заявив, що президент Венесуели Ніколас Мадуро досі не надав необхідних доказів, щоб довести свою перемогу на виборах у липні, попри те, що Верховний суд країни підтримав спірні твердження про те, що Мадуро переміг.
Коментарі Борреля пролунали в той час, коли лідери Бразилії та Колумбії також закликали до оприлюднення результатів голосування, заявивши, що довіра до виборчого процесу може бути відновлена лише через прозору публікацію даних, які можна перевірити, повідомляє Bloomberg.
Мадуро стверджує, що він переміг на президентських виборах, але поки що відмовляється оприлюднити результати голосування. Тим часом, опозиція звинуватила його у спробі вкрасти голоси виборців, стверджуючи, що перемогу здобув її кандидат Едмундо Гонсалес.
ЄС приєднався до низки інших латиноамериканських країн і США, які відкинули рішення Верховного суду Венесуели. Міжнародна спільнота неодноразово закликала Мадуро оприлюднити офіційні протоколи підрахунку голосів.
“Лише повні й незалежні результати будуть прийняті та визнані”, - заявив Боррель.
Уряд Венесуели відкинув коментарі Борреля, назвавши їх “інтервенціоністськими”. Міністерство закордонних справ країни сказало, що “неповага” до суверенітету Венесуели з боку ЄС може “суттєво вплинути на дипломатичні, політичні та економічні відносини”.
Спільна заява президента Бразилії Луїса Інасіо Лули да Сілви та президента Колумбії Густаво Петро не зайшла так далеко, щоб відкинути рішення суду Венесуели. Багато хто чекав, як ці лідери відреагують на рішення, оскільки вони обидва вважаються близькими союзниками Мадуро.
Лула і Петро сказали, що “беруть до відома” рішення суду, але додали, що все ще чекають на оприлюднення результатів голосування. Бразильський і колумбійський лідери також закликали Венесуелу “уникати актів насильства і репресій”: сили безпеки країни заарештували понад дві тисячі осіб і розігнали демонстрації, які спалахнули після виборів. Однак Лула і Петро не звинуватили безпосередньо уряд Мадуро в насильстві. Арешти, тим часом, посіяли страх у країні, яка пережила інші урядові репресії під час попередніх періодів політичних потрясінь.
І Лулу, і Петро раніше критикували за “поблажливу”політику щодо уряду Мадуро, але їхній тон став дещо суворішим після виборів. Обидва лідери підтвердили готовність сприяти діалогу між урядом і опозицією Венесуели.
Детальніше про ситуацію у Венесуелі розповідав Володимир Кравченко в статті “Венесуельська карта Путіна”.