Верховний суд Ізраїлю скасував закон, який лежить в основі суперечливого проєкту реформування судової системи Беньяміна Нетаньягу, повідомляє The Guardian.
1 січня ввечері судді незначною більшістю голосів постановили скасувати закон, який обмежує повноваження суду, заявивши, що це завдасть серйозної шкоди демократії Ізраїлю.
Постанова про скасування цього закону, ухвалена на першому історичному повному засіданні суду з 15 членів, може знову розпалити напруженість, яка охоплювала Ізраїль влітку, і розколоти уряд єдності після нападів ХАМАС 7 жовтня.
Це перший раз, коли Верховний суд Ізраїлю скасував квазі-конституційний «основний закон». Декілька міністрів уряду раніше заявляли, що вони вважатимуть будь-яке таке рішення нелегітимним і не будуть його виконувати.
Нетаньягу не відразу відреагував на це рішення, але його партія Лікуд заявила, що воно суперечить національному прагненню «до єдності» під час війни.
«Прикро, що верховний суд вирішив винести рішення в центр соціальної суперечки в Ізраїлі саме тоді, коли солдати ЦАХАЛу справа і зліва воюють і ризикують своїм життям», — йдеться в заяві партії.
Водночас колишній президент Верховного суду Естер Хают, один із суддів, які підтримали це рішення, стверджувала, що війна робить це рішення ще більш актуальним, оскільки воно стосується основних принципів, заради яких ізраїльські солдати ризикують життям.
Нагадаємо, 24 липня парламент Ізраїлю схвалив законопроєкт, який викликав небачену хвилю обурення в суспільстві, що обмежить можливості суддів скасовувати рішення та призначення уряду. Цей крок став частиною ширшого плану правлячої коаліції прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу щодо обмеження судової влади.
Реформа обмежила повноваження Верховного суду й не дозволяла суддям скасовувати рішення уряду на підставі того, що вони є «необґрунтованими». Після її прийняття сотні тисяч ізраїльтян вийшли на вулиці в останні місяці, заявляючи, що ця реформа загрожує економіці та безпеці країни.