США розглядають введення додаткових санкцій проти Венесуели на тлі протестів у країні та фальсифікації виборів. А Ніколас Мадуро, який був і за його версією залишається президентом Венесуели, у відповідь погрожує віддати країнам БРІКС права на розробку нафти та газу. Однак, насправді найбільшим ризиком для США є зовсім не передача нафтових родовищ союзникам Венесуели, пише Володимир Кравченко у статті «Венесуельська карта Путіна».
«Так, 2011 року Венесуела потрапила на перше місце з нафтових запасів, коли величезні запаси важкої та надважкої нафти пояса Оріноко були визнані доступними для розробки. Однак місцеві надважкі сорти «чорного золота» є складними для переробки й тому мають обмежене споживання», – пише Кравченко.
При цьому основним споживачем венесуельського «чорного золота» є США. А протягом останніх років стало зрозумілим, що постачання нафти з Венесуели не заважає Вашингтону вводити санкції проти цієї країни.
«Серйознішим ризиком для Сполучених Штатів є те, що подальша ізоляція Венесуели може призвести до посилення позицій Китаю та Росії в цій країні», – зауважив Кравченко.
Автор пояснив, що режим Мадуро відчуває постійну підтримку з боку Росії та Китаю. При цьому кожна з цих двох країн переслідує власні інтереси.
«І якщо Пекін зацікавлений у Венесуелі як у своїй «нафтовій коморі», то Москва розглядає Боліваріанську республіку не лише як країну, де можна заробити на постачанні зброї та розробці нафтових родовищ, а й як плацдарм для асиметричних дій у підчерев’ї Сполучених Штатів. І це рано чи пізно змусить Вашингтон ретельніше зайнятися розв’язанням проблеми Мадуро», – зазначає автор.
Нагадаємо, 28 липня у Венесуелі відбулись президентські вибори. Національна виборча рада, підконтрольна Мадуро, заявила про його перемогу з результатом у 51% голосів, у той час як кандидат від опозиції Едмундо Гонсалес набрав 44%.
У відповідь на результат виборів у країні спалахнули протести. Адже екзитпол, проведений Edison Research, показав, що Гонсалеса підтримало 65% виборців, а Мадуро — 31%. Інші екзитполи також свідчать про перемогу кандидата від опозиції.
Своєю чергою Гонсалес оголосив, що його штаб має необхідні докази того, що саме він є переможцем. У столиці протести були здебільшого мирними, але коли десятки співробітників поліції заблокували мітингувальників, спалахнула бійка.
За даними правозахисних груп, включаючи Human Rights Watch, під час протестів у Венесуелі загинули щонайменше 20 людей. За даними уряду, близько 1200 були заарештовані у зв'язку з демонстраціями. Протягом тижня венесуельці з'являлися біля поліцейських ділянок, шукаючи новин про затриманих членів своїх сімей.
Результат виборів не визнають західні країни. Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель оголосив, що Євросоюз не визнає перемогу Мадуро, поки не підрахують всі голоси і нададуть протоколи. Своєю чергою США оголосили, що визнають переможцем кандидата від опозиції Гонсалеса.