Американські та китайські вчені планували створити новий коронавірус перед тим, як вибухнула пандемія, свідчать просочилися дані, які є в розпорядженні впливової британської газети The Telegraph.
У вересні заявка на грант, подана в Агентство перспективних дослідницьких проєктів міністерства оборони США (Darpa), показала, що міжнародна група вчених планувала змішати генетичні дані аналогічних штамів для створення нового вірусу.
Заявка на грант була подана у 2018 році й до неї отримали доступ в Drastic - групі з аналізу походження пандемії.
"Ми будемо компілювати дані sequence/RNAseq з панелі тісно пов'язаних штамів і порівнювати повнорозмірні геноми, скануючи унікальні SFP, що представляють помилки секвенування", - йдеться у запиті. "Консенсусні геноми-кандидати будуть синтезовані комерційно з використанням встановлених методів і РНК, і електропорації довжиною геному для відновлення рекомбінантних вірусів".
Це призвело б до вірусу, у якого немає чіткого предка в природі, сказав експерт Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) The Telegraph.
Експерт, який попросив газету не публікувати його ім'я, сказав, що, якби такий метод був проведений, він міг би пояснити, чому в природі ніколи не було виявлено близького відповідності для Sars-CoV-2.
Найближчим природним вірусом є штам Banal-52, про який повідомлялося в Лаосі у вересні. Він на 96,8% схожий на геном Covid-19.
Експерт ВООЗ сказав The Telegraph, що процес, детально описаний в заявці, створить "нову послідовність вірусів, а не 100-відсоткову відповідність чого-небудь".
"Потім вони синтезують вірусний геном з комп'ютерної послідовності, створюючи таким чином геном вірусу, який не існував в природі, але виглядає природним, оскільки він є середньостатистичним від природних вірусів. Потім вони поміщають цю РНК в клітину і відновлюють вірус з неї. Це створює вірус, який ніколи не існував в природі, з новою «основою», яка не існувала в природі, але дуже, дуже схожа, оскільки це середньостатистична частина природних систем", - сказав експерт.
Пропозицію було відхилено, і база даних вірусних штамів в Уханьского інституті вірусології була відключена приблизно через 18 місяців, що унеможливило перевірку того, над чим працюють науковці.
Вчені інституту послідовно заперечують створення коронавируса в своїй лабораторії.
Заявка на грант була подана британським зоологом Пітером Дашак від імені групи, до якої увійшли Daszak EcoHealth Alliance, Уханьський інститут вірусології, Університет Північної Кароліни і Duke NUS в Сінгапурі, повідомляє The Telegraph.
Експерти заявили газеті, що створення «ідеального» середньостатистичного вірусу могло бути частиною роботи по створенню вакцини проти коронавірусів, яких налічується більше трьох десятків.
У вересні з'ясувалося, що США фінансували дослідження, аналогічні тим, які викладені в заявці на грант 2018 року.
Раніше ця ж газета повідомила, що коронавірус SARS-CoV-2 міг поширюватися в китайському місті Ухань починаючи з літа 2019 року. The Telegraph з посиланням на дослідження компанії з кібербезпеки Internet 2.0 повідомила, що компанія проаналізувала закупівлю обладнання для ПЛР-лабораторій в провінції Хубей зі столицею в Ухані. Дослідження показало, що витрати в 2019 році зросли майже вдвічі в порівнянні з 2018 роком. Автори звіту підкреслили, що найбільше витрат було влітку 2019 року. Закупівлі проводили, зокрема, військова лікарня в Ухані, Китайський центр по контролю і профілактиці захворювань в Хубеї, Уханьський науково-технічний університет та Уханьський інститут вірусології.
Детальніше про те, куди ведуть сліди виникнення коронавірусної інфекції, читайте в статті Наталії Бутирської "Місія ускладненої дії".