Про це в своїй статті на Washington Post пише Андрій Козирєв, який з 1990-го до 1996-го року обіймав посаду міністра закордонних справ РФ.
Лідер партії "Яблуко" Григорій Явлінський сказав, що "політична відповідальність за злочин лежить на режиму і особисто президентові Володимиру Путіну, - тому, хто почав війну в Україні і підкріпив її пропагандою ненависті". Журналістка Юлія Латиніна сказала: "Ми увійшли в нову еру – еру фізичного знижчення політичних опонентів режиму".
"Так, вбивство стало важливою роздільною лінією в деградації політики Росії, яка органічно вписується в російську зовнішню політику", - погоджується дипломат.
Він додає, що на сьогодні в його країні існує два небезпечних тренди, які варто розглядати пам'ятаючи про російський ядерний арсенал. Перший з них – це агресивна антидемократична і антизахідна пропаганда, яку підняли до рівня національної ідеології і вказівника у внутрішній і зовнішній політиці.
"Йдеться не лише про режим, але й про велику кількість лояльних політичних сил і навіть бойовиків, які готові діяти згідно з цими гаслами. Тому не виключено, що саме фанатик натиснув на курок пістолета, націленого в Нємцова", - пише Козирєв.
Друга небезпечна тенденція – це опора режиму на насильство, яке з часом стає дедалі кривавішим і жорстокішим. Колишній російський дипломат нагадує, що російська пропаганда хвалила анексію Криму за те, що вона була проведена безкровно.
"Але тепер руйнування і масові вбивства проросійських сил на Сході України прославляються на державних телеканалах фактично в реальному часі", - додає Козирєв.
Він погоджується з опозиціонером Явлинським, який поклав політичну відповідальність за ці тренди на режим. Але екс-міністр звертає увагу на велику кількість "колаборантів", серед яких журналісти, медіа-магнати , дипломати і бізнесмени, які хором повторюють пропагандистські кліше про загрози Заходу чи підтримують поділ України, порівнюючи це з розділенням Німеччини під час Холодної війни.
"Вони і їхні прихильники закордоном лише намагаються боягузливо виправдати агресію і братовбивчу війну, пригадуючи розширення НАТО і заперечуючи право суверенних країн Східної Європи самостійно обирати собі союзи", - йдеться в статті.
Козирєв наголошує, що Захід, звісно, не повинен втручатися у внутрішні справи Росії. Але він зобов'язаний відстоювати свої цінності, включно з непорушністю міжнародних кордонів, захистом прав людини і демократичних свобод.
"Якщо Захід не буде рішуче відстоювати ці цінності і норми, пропаганда війни в Росії лише посилиться. Як кажуть, апетит приходить під час прийому їжі", - резюмує колишній російський міністр.
В цей же час, інший позиціонер Олексій Навальний підозрює Путіна у вбивстві Нємцова. При цьому політик закликав не говорити "нісенітницю про "Бориса вбила атмосфера ненависті"". Російський опозиційний політик Борис Нємцов був убитий біля Кремля в ніч з 27 на 28 лютого чотирма пострілами в спину.