Росія використовує механізми перевірки фактів для поширення дезінформації — The Guardian

Поділитися
Росія використовує механізми перевірки фактів для поширення дезінформації — The Guardian © Станіслав Жарин / Twitter
Величезна кількість дезінформації вже була поширена Росією після вторгнення в Україну — і ще більше буде поширюватися під час виборів у США, Великій Британії та Європі.

Cоціологи запитали одного росіянина що він думає про злочини російських військових в Бучі. Він відповів, що докази російських воєнних злочинів були фальшивими. З цього виділяються дві речі. Він слово в слово повторив заяви російської пропаганди про те, що тіла були акторами, "розставленими на землі", що відтворює твердження кремлівської імітації організації, що займається перевіркою фактів. Однак, попри свою впевненість, він нічого не знав про місто, навіть не міг правильно вимовити його назву. Покладаючись на "антифейковий" канал, він був зацікавлений не в фактах, а в тому, щоб захистити Росію від звинувачень. 

Колись фактчекінг (перевірка фактів) творчо використовували диктатори. В основі фактчекінгу лежить припущення, що експерти використовують факти для викриття неправдивої інформації. Однак авторитарний уряд, який використовує той самий метод для протилежних цілей, демонструє, що це припущення не відповідає дійсності. Таке зловмисне застосування одного з ключових журналістських інструментів боротьби з брехнею показує, що знання правди про політичні події не робить їх автоматично більш переконливими. Щоб відповісти на цей виклик, фактчекінг повинен розвиватися, пише газета The Guardian.

За останні два десятиліття рух перевірки фактів набув значного розвитку. Кількість сайтів для перевірки фактів зросла з 11 у 2008 році до 417 у 2023 році, перетворивши фактчекінг на глобальний рух. Після успіху в західних демократіях ця ідея була швидко прийнята в інших частинах світу. Український StopFake, російський Provereno Media та багато інших організацій покладаються на формат перевірки фактів для викриття російської пропаганди.

Завдяки фактчекінгу люди менш схильні вірити в дезінформацію в різних сферах — від охорони здоров'я до політики. Можливо, саме ця дієвість змусила багатьох авторитарних лідерів по всьому світу прийняти таку ж стратегію. Сьогодні в Південно-Східній Азії та Китаї контрольовані урядом вебсайти фактчекінгу допомагають диктаторам дискредитувати критику і виправдовувати репресивні закони.

Мабуть, найяскравішим прикладом цієї тенденції є Росія Владіміра Путіна. Кремлівська версія фактчекінгу стала важливим інструментом пропаганди з моменту вторгнення в Україну. Кремль створив цілу індустрію, яка використовує елементи перевірки фактів для викриття будь-яких звинувачень проти Росії — від телевізійних шоу на "Первом канале", "России 24" і RT до веб-сайту "Война с фейками" і мережі телеграм-каналів. Запозичивши досвід руху фактчекінгу, ця індустрія стала новою лінією оборони Росії проти будь-якої критики війни чи авторитарного уряду. Перевірка фактів кремлівськими організаціями зображувала достовірні новини як фейкові.

"Якщо є довіра до авторитарного уряду, буде довіра і до авторитарного "фактчекінгу", — повідомляє The Guardian.

В авторитарних країнах, таких як Росія, і в західних демократіях, що дедалі більше поляризуються, для боротьби з дезінформацією недостатньо лише її виявлення. Ефективність протидії дезінформації залежить не лише від того, які факти повідомляються, але й від того, як вони повідомляються, а це означає, що шлях до модернізації фактчекінгу для протидії новим загрозам може пролягати через інтеграцію з дослідженнями аудиторії та вивчення того, як подавати одні й ті ж факти різним аудиторіям, залежно від їхніх політичних поглядів, культурного походження та місця проживання.

Величезна кількість дезінформації вже була поширена Росією після вторгнення в Україну — і ще більше буде поширюватися під час виборів у США, Великій Британії та Європі, оскільки безпрецедентна кількість виборців прийде на виборчі дільниці у 2024 році. Реакція необхідна як ніколи.

Нагадаємо, що раніше газета The Washington Post ознайомилась із понад 100 документами, датованими періодом із травня 2022 року до серпня 2023 року, які викривали пропагандистські операції Кремля, спрямовані на підрив підтримки України в США.  Пов'язані з Кремлем політтехнологи й "тролі" написали тисячі сфабрикованих новинних статей, постів у соціальних мережах і коментарів з метою розпалювання антиукраїнських настроїв в США.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі