Про це сьогодні пише польське видання Rzeczpospolita, зауважуючи, що лідери ЄС не хочуть дати Україні, Молдові і Грузії "навіть розмитої обіцянки" про вступ у дуже далекому і невизначеному майбутньому.
"Натомість буде формулювання, що Євросоюз "визнає європейський вибір України". Але що це в жодному разі не означає перспективу членства. Власне, не відомо точно, що це означає", - прокоментував польським журналістам неназваний урядовець високого рангу однієї з країн ЄС.
Єврокомісар з питань добросусідства і розширення Євросоюзу Йоганнес Хан пояснив, що такиим чином Брюссель стверджує, що "кожна країна має право суверенного вибору свого майбутнього", згідно з міжнародним законодавством.
Видання нагадує, що президент Петро Порошенко намагався перед самітом в Ризі домовитися про краще формулювання. Зокрема, про це він говорив у Лондоні з прем'єр-міністром Великобританії Девідом Кемероном.
Але на відміну від саміту Східного партнерства у Вільнюсі 2013 року, тепер Брюссель більше боїться Москви. А в Кремлі чітко заявляють про неприйнятність зближення України, Молдови і Грузії з Євросоюзом.
"Наші європейські партнери обіцяли нам, що Східне партнерство не буде розвиватися всупереч інтересам Росії. Це цілком здоровий підхід і ми сподіваємося, що він підтвердиться конкретними діями", - сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.
В цей же час, в декларації, яку мабуть підписати в Ризі завтра, йдеться, що "Євросоюз і країни-учасниці вирішують, як розвивати відносини з країнами Східного партнерства". Таким чином Франція, Італія, Німеччина і Іспанія дають зрозуміти, що не дозволять пообіцяти Україні перспективу членства, яку відкидали роками.
Сьогодні також у ЗМІ повідомляли, що документ саміту не пообіцяє, але і не відкине перспективи членства України в ЄС. Глава МЗС Латвії в черговий раз нагадав, що в "договорах ЄС є пункти, які говорять про те, що будь-яка європейська країна може подати заявку на членство в Євросоюзі, якщо вона відповідає певним вимогам".
Напередодні повідомлялося, що Білорусь і Вірменія відмовилися підписувати проект декларації через небажання засудити окупацію Криму Росією.