Він говорив, що не вважає кліматичні зміни "шахрайством", хоча саме на цьому він наполягав раніше. Республіканець переконував глядачів, що не розгортав негативну рекламну кампанію проти Гіларі Клінтон, але насправді він це зробив.
"Неправдиві заяви, нещирість і "переведення стрілок" стали типовими для кандидата-республіканця Дональда Трампа. Але в понеділок увечері дебати в Нью-Йорку стали першими президентськими дебатами ери "пост-правди". Це було змагання між двома кандидатами, які не погоджуються не лише з фактами, а й з тим, чи вони мають значення", - пише сьогодні Time.
"Послухайте, це всього лише слова, лише відрізки звуку", - сказав Трамп аудиторії.
Він намагався парирувати позиції Клінтон, але його наївне заперечення виявило суть його кампанії: "не звертайте увагу на плавні лінії і розумні слова, політику з кар'єрою, як Клінтон, вірити не можна".
Кандидат-демократ намагалася дискредитувати свого опонента. Вона відправила аудиторію в розділ на її сайті, в якому відбувається перевірка сказаних фактів, піддавала сумніву заяви Трампа на ходу і робила влучні коментарі.
"Я сподіваюся, ті, хто перевіряють факти, зробили зараз гучніше", - пожартувала вона під час перепалки щодо закордонної політики.
Трамп же почав брехати з відповіді на перше ж питання, заявивши, що компанія Ford перенесла "тисячі" виробничих робочих місць із середнього заходу США в Мексику. В компанії спростували цю інформацію. Республіканець сказав неправду, коли намагався заперечити свої слова про те, що вагітність – "це незручність" для працедавців. Він також збрехав, розповідаючи про "зростання" кількості вбивств у Нью-Йорку, хоча насправді дані свідчать про протилежне. І, звісно ж, він був не правий, коли сказав, що Клінтон нібито безрезультатно "боролася з Ісламською державою все своє доросле життя". Це просто неможливо, зважаючи, що терористична організація заявила про себе чотири роки тому.
Time зауважує, що попри всю брехню Трампа, саме щодо чесності Клінтон у виборців чомусь є сумніви. Як свідчать опитування, які провели New York Times/CBS, 63% людей сказали, що недовіряють колишньому Держсекретарю, в цей же час 60% те саме сказали про Трампа. Така статистика, здається, виправдовує релятивістський підхід мільярдера до фактів.
З його точки зору, він не бреше, якщо вірить у те, що говорить, навіть якщо це неправда. Це підтвердила голова виборчого штабу республіканського кандидата Келліенн Конвей, яка запевняла, що Трамп не збрехав, коли назвав модератора дебатів Лестера Голта демократом, хоча він насправді зареєстрований республіканець.
"Не думаю, що він знав. Це було б брехнею, якби він знав про реєстрацію", - сказала Конвей.
Видання зауважує, що питанням лишається, якого президента захочуть американці. Оберуть вони досвідченого демократа, чи новачка-республіканця, який змішав політику з власними примхами і вважає, що його нові заяви зітруть всі попередні. Чи захоче Америка наділити великою владою людину, яка лише обіцяє "таємний план" з боротьби проти "Ісламської держави" і називає своїх суперників "безвідповідальними"? Трамп каже, що все це – лише слова. А Клінтон?
"Слова мають значення, коли ти балотуєшся на посаду президента", - сказала вона вчора ввечері.
Наступні шість тижнів стануть перевіркою, чи це твердження досі має хоч якесь значення. Тим часом, CNN повідомив, що на передвиборних дебатах США перемогла Клінтон. Зокрема, Клінтон присудили перемогу 62% телеглядачів, в той час як кандидата від Республіканської партії США Дональда Трампа підтримали лише 27%. На початку вересня навпаки, Трамп випереджав Клінтон на 2%.