Укази про помилування засуджених чиновників і декриміналізацію так званого "незначного" зловживання владою, проти яких тисячі людей вийшли протестувати на вулиці, були зрадою румунського народу з боку їхніх правителів.
Про це в редакційній статті пише Financial Times, додаючи, що скандальні укази також були зрадою серйозного прогресу країни у боротьбі з ендемічною корупцією. Минулого тижня віце-президент Європейської комісії Франс Тіммерманс поставив вірне запитання: "Навіщо розвертатися і бігти у зворотному напрямку, коли ти за кілька метрів до фінішу в марафоні?".
Боротьба проти корупції у Румунії була дуже великим забігом. Рішення ЄС надати країні членство у 2007 році було політичним, оскільки її реформи, націлені на боротьбу проти злочинності і побудову незалежної системи юстиції, сильно відставали від інших пострадянських країн, які приєдналися до організації в 2004-му. Брюссель встановив спеціальні моніторингові процедури, щоб простежити, щоб Бухарест просувався вперед. За останні роки Румунія добилася успіху в боротьбі з хабарництвом завдяки DNA - національній антикорупційній агенції, яка переслідувала не чистих на руку чиновників на всіх рівнях.
В 2012 році колишній прем'єр-міністр Адріан Настасе потрапив за ґрати. Інший голова уряду Віктор Понта пішов у відставку в 2015 році. Йому висунуті обвинувачення в ухиленні від сплати податків. Прогрес продовжився з приходом до влади технократичної адміністрації президента Клауса Йоганніса. За перші 8 місяців 2016 року DNA передала в суд 777 справ, які стосувалися різних чиновників включно з міністрами, депутатами і суддями.
Не виключено, що в цьому була вся проблема. Викорінюючи корупцію навіть на місцевому рівні, DNA вдарида по потужній партійній машині лівоцентристської партії PSD, яка повернулася до влали в грудні. Укази про помилування чиновників, які ухвалив уряд, були схожі на відплату місцевим баронам і "друзям" за допомогу партії у її перемозі.
DNA звинуватили у "надмірній ретельності". Але навіть якщо і потрібні корективи у діальності антикорупційної агенції, масова амністія і декриміналізація корупціонерів тут не допоможе. В партії PSD зауважили, що її представників засуджували частіше, ніж інших. А отже, на думку політичної сили, DNA продемонструвала свою політичну упередженість. В цей час, опозиційні сили заявили, що у PSD просто глибші проблеми з корумпованістю її членів.
Румунії вдалося уникнути політичного зсуву до "неліберальної" демократії з приходом націоналістично-концервативного уряду, як це сталося в Польщі і Угорщині. Вірогідно, новий румунський уряд відчув впевненість через те, що ЄС слабо відповів на неліберальні вчинки адміністрацій у Варшаві і Будапешті. Крім того, вони могли вирішити, що початок президенства Дональда Трампа теж відволікти увагу Брюсселя.
Однак поведінка PSD може штовхнути Румунію до широкого процесу демонтажу успіху встановлення верховенства закону в посткомуністичних країнах. На щастя, самі румуни і їхній президент Йоганніс, який приєднався до демонстрантів, зупинили уряд і його скандальні наміри.
Видання пише, що румунам і друзям їхньої країни у світі потрібно бути пильними, щоб недопустити просування скасованих урядових ініціатив під іншим виглядом.
Нагадаємо, 1 лютого уряд Румунії прийняв постанову про амністію корупціонерів. Одне з розпоряджень передбачає зняття судимостей з засуджених до умовних термінів. Крім того, амністії підлягають засуджені на корупційні злочини на строк до п'яти років, а також матері неповнолітніх дітей. Згідно одній з постанов, державний чиновник не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, якщо нанесений їм збиток не перевищує суму в 50 тисяч євро.
Ініціативи уряду викликали масове невдоволення громадян. протести у Бухаресті та інших румунських містах взяли участь сотні тисяч осіб.
На тлі протестів міністр торгівлі Флорін Жіану подав у відставку, а Кабінет міністрів скасував скандальні постанови.