Жінка не надала цьому великого значення, припустивши, що це "нормальний" рівень підозрілості з боку прикордонників, зважаючи на те, що вона директор недержавного Інституту регіональної преси, який сприяє розвитку незалежних ЗМІ в РФ. Але коли вона отримала свій планшетний комп'ютер назад, то була шокована. На екрані з'явилося повідомлення: "Ipad заблоковано. Спробуйте через 23 мільйони 420 тисяч 874 хвилини".
"Це 45 років. А мені вже 74. Це якийсь жарт?" - розповіла Шароградська журналістам The Guardian.
Такий спосіб "жартувати" - це лише незначний прояв утисків і переслідувань, яких зазнають лідери російських громадських організацій в Росії відколи в країні прийняли закон про "іноземних агентів". Це сталося в 2012 році. Згідно з ним, всі неурядові організації, які отримують фінансування з-за кордону, розцінюються як політичні і повинні зареєструватися як "іноземні агенти". Цей термін нагадує про часи Холодної війни і шпигунів.
З тими, хто підпадає під таку категорію, "поводяться як зі зрадниками країни", - пояснює співголова організації "Голос" Григорій Мелконьянц. Його установа опинилися в списку "агентів" першою – в 2013 році. За його словами, співробітникам громадських організацій зі списку фактично закритий доступ до державних установ і чиновників.
"Так само, як армії потрібна війна, владі, щоб виправдати своє існування, потрібні вороги. Розмова про "іноземних агентів" для них дуже зручна. Їм потрібні люди, з якими можна боротися", - пояснив Мельконьянц.
Шарогадська переконана, що закон про "іноземних агентів" був прийнятий навмисне, щоб заткнути рота тим, хто ще наважуються говорити вільно в Росії.
"Вони виписують вам штраф у розмірі 40 тисяч євро, який ви не можете заплатити. А це стає приводом для закриття організації і порушення кримінальної справи проти її голови", - сказала Шарогадська.
Правозахисники кажуть, що неурядові організації заносять до списку "агентів" за умови, що вони займаються політичною діяльністю. І тут влада теж дуже часто фальшує чи вигадує пояснення, чому ті чи інші правозахисники насправді "політики". Приміром, в одному з випадків політичну діяльність російська поліція побачила в книзі про результати виборів, яка лежала в офісі.
"Ситуація, який опинилися незалежні громадські організації, - це не знищення і не геноцид, це гетто. Ти можеш отримувати гроші з-за кордону, але якщо ти їх отримуєш, то й розмовляй з іноземцями. Урядові заклади з тобою говорити не будуть", - сказав директор Центру Сахаровського Сергій Лукашевський.
Нещодавно у Росії включили до списку "іноземних агентів" організацію Transparency International. В лютому 2015 року прокуратура запропонувала російському відділенню організації зареєструватися в якості "іноземного агента". Прокуратура визналадіяльностіь Transparency International "спрямованою на втручання в проведену державою політику у сфері боротьби з корупцією шляхом лобіювання своїх пропозицій щодо її зміни".
В Україні за попередньої влади також були спроби запровадити подібні правила для некомерційних організацій. Так, у Верховну Раду 28 січня 2014 року був внесений законопроект №4041 "Про організації, які отримують фінансування з-за кордону". Законопроект зареєстрував колишній народний депутат від фракції Партії регіонів Вадим Колесніченко.