У неділю, 20 вересня, у "Президент-готелі" в центрі Москви відбудеться конференція "Діалог націй. Право народів на самовизначення і побудову багатополярного світу". Організатором заходу виступає громадська організація з РФ "Антиглобалістський рух Росії" (АДР).
За словами організаторів цієї зустрічі, це "перший і поки унікальний захід з обміну думками між прихильниками суверенітету для малих народів по всьому світу".
Переважна більшість делегатів представлятимуть сепаратистські рухи зі всього світу. Серед них: сепаратисти Гаваїв, Пуерто-Ріко і Каталонії, представники Західної Сахари і делегація від ірландської партії "Шинн Фейн", яка рік тому запропонувала провести референдум про відокремлення Північної Ірландії від Великобританії, подібно до того, що раніше провели в Шотландії.
Необхідно відзначити, що в 2013 році делегація від АДР, тобто організатори з'їзду сепаратистів, попрямувала в Сирію і вручила президенту країни Башару Асаду посвідчення почесного члена організації. Інший почесний член організації - колишній президент Ірану Махмуд Ахмадінежад.
Експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Антон Шеховцов підкреслив, що об'єднуючою рисою всіх запрошених до Москви - від лівих ірландських націоналістів до латиноамериканських антиглобалістів - є їхній антиамериканізм.
На організацію з'їзду сепаратистів АДР отримало грант у розмірі 2 млн рублів від Національного благодійного фонду. Даний фонд, метою якого є перерахування коштів на підтримку військовослужбовців та розвиток військово-патріотичних проектів, був заснований в 1999 році за ініціативою президента РФ Володимира Путіна.
Серед жертводавців є публічні особи (Роман Абрамович, Сулейман Керімов), великі компанії (Ощадбанк, ЛУКОЙЛ, "Северсталь", ОНЕКСІМ), є і можливість простим громадянам перерахувати кошти через СМС. Фонд діє під патронатом президента Росії і його адміністрації, зазначено на сайті організації.
Необхідно підкреслити, що Кремль тим чи іншим способом фактично відкрито підтримує деякі сепаратистські організації та рухи на пострадянському просторі.
На початку серпня Москва дозволила імпорт вина з автономного молдавського регіону Гагаузія, який прихильний до Росії і виступає проти зближення Молдови з ЄС. Російська сторона відкрила свій ринок для автономної республіки через кілька днів після того, як Кишинів підписав з ЄС угоду про створення зони вільної торгівлі, а парламент Гагаузії підірвав прийняття цього документа.
Наприкінці серпня глава Одеської ОДА Михайло Саакашвілі заявив, що в Кремлі існує план дестабілізації ситуації на півдні Одеської області. За його словами, в українській частині Бессарабії, що на півдні Одеської області, накопичилося величезна кількість проблем, чим користуються антиукраїнські сили, які намагаються сформувати у цьому регіоні сепаратистські настрої.