В перші вихідні квітня прем'єр Сербії може стати президентом – Bloomberg

Поділитися
В перші вихідні квітня прем'єр Сербії може стати президентом – Bloomberg Ставши президентом, Вучич сконцентрує в своїх руках більшу частину влади в країні © novayagazeta-ug.ru
Головні питання з виборів президента Сербії, які пройдуть 2 квітня.

Другого квітня в Сербії відбудуться президентські вибори, на яких може перемогти нинішній прем'єр-міністр країни Олександр Вучич, сконцентрувавши в своїх руках практично всю виконавчу владу країни. Прем'єр є прихильником європейської інтеграції Сербії, однак заявляє про необхідність зв'язків з Росією і висловлюється проти санкцій, які ввели проти неї. Про головні питання з приводу сербських виборів написав Bloomberg.

1. Що відбувається?

Вучич відтісняє нинішнього президента Томіслава Ніколіча, який також входить в "Партію прогресу" прем'єра, але має меншу популярність. Критики Вучича кажуть, що, після обрання президентом, він поставить лояльного собі прем'єра і контролюватиме всю владу.

2. Як Вучич став таким популярним?

Нинішній прем'єр, який був міністром інформації ще в уряді Слободана Мілошевича, переміг в двох останніх дострокових виборах з 2014 року. На початку своєї кар'єри Вучич був затятим противником Євросоюзу, однак пізніше зробив євроінтеграцію своєю програмою, пообіцявши приєднати семимільйонну країну до ЄС до 2020 року (що йому навряд чи вдасться). У той же час, прем'єр намагається зберегти свої зв'язки з Росією, акцентуючи на торгових відносинах, безпеці, і засуджуючи європейські санкції проти Росії, які були введені за її вторгнення в Україну. Росія ж підтримує відмову Сербії визнавати Косово, а також засуджує вступ країн з колишньої Югославії в НАТО. Сентименти проти НАТО, яке бомбило Югославію в 1999 році, використовував і Вучич, який почав свою кампанію в річницю початку операції НАТО проти режиму Мілошевича.

3. Чи схоже на те, що Вучич виграє?

Схоже. 22 березня одне соцопитування показало, що його підтримують 53% населення. Друге місце з 11 претендентів на посаду президента країни займає колишній омбудсмен Саса Янковіч з 15% підтримки. Інше соцопитування дає Вучичу 45%, що означає наявність другого туру. Опозиційні партії скаржаться, що Вучич використовує своє службове положення для проведення своєї кампанії і не дає доступу агітації для своїх конкурентів в державних і продержавних ЗМІ.

4. Яку владу отримає Вучич в разі перемоги?

Як глава парламентської фракції в парламенті, яка має більшість, Вучич матиме більше влади, ніж традиційно є у президента. У разі своєї перемоги він подасть кандидатуру майбутнього прем'єр-міністра зі своєї партії, а парламент, де його партія має більшість, швидше за все, затвердить цю кандидатуру. Президент також має право підписання або ветування законів, що дасть партії нинішнього прем'єра повний контроль над процесом прийняття законів.

5. Що якщо Вучич програє?

Вучич заявив, що в разі поразки він подасть у відставку з посади прем'єра, а це призведе до розформування всього уряду. В такому випадку партія прем'єра спробує провести дострокові парламентські вибори.

6. Які головні питання в президентських кампаніях країни?

Прем'єр пообіцяв підняти стандарти життя, які залишаються незмінними в країні з 2012 року. Він також пообіцяв закрити або продати сотні держкомпаній, які приносять збитки близько одного мільярда доларів щорічно. Незважаючи на економічне зростання в країні, Вучич критикують за тиск на опозицію, впливу на суди і провал в боротьбі з корупцією.

Читайте також: Країни "Вишеградської четвірки" підтримують розширення ЄС на Західні Балкани
Раніше повідомлялося, що прем'єр-міністр Сербії Олександр Вучич, який балотується на посаду президента країни, заявив про незмінну підтримку європейського курсу країни. Прем'єр заявив про членство в Євросоюзі, як стратегічну мету країни і про бажання перейняти модель держави у західноєвропейських країн.

У минулому році Путін пообіцяв підтримку Сербіїв "поверненні" Косово. Сербія, яка довгий час підтримувала тісні зв'язки з Росією, розраховує на московську підтримку в дипломатичній боротьбі, щоб не допустити вступу Косова в ООН.

Також нещодавно президент Косово Хашим Тачі говорив, що Сербія використовує в Косово "український сценарій"Росії. Він підкреслив, що є докази того, що Сербія відправляє зброю, а також людей - як цивільних, так і військових

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі