Ізраїльські законодавці проголосують наступного тижня за розпуск парламенту, що відкриє шлях до п’ятих виборів у країні за три роки, після того, як прем’єр-міністр Нафталі Беннет не зміг стримати зростання тиску на свою і без того нестійку правлячу коаліцію, пише Reuters.
Беннетт ймовірно поступиться посадою главі МЗС Яїру Лапіду, його політичному партнеру у згаданій коаліції, яка поєднує партії з доволі суперечливими програмами. Вона, нагадаємо, рік тому поклала край рекордному 12-річному правлінню колишнього прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньягу.
Лапід, колишній журналіст, який очолює найбільшу партію в коаліції, буде виконувати обов'язки прем'єр-міністра до нових виборів.
За словами речника Беннета, наступного тижня відбудеться голосування в парламенті, після чого Лапід перейде на посаду прем'єр-міністра.
Цей крок зроблений лише за кілька тижнів до запланованого візиту президента США Джо Байдена, на якого уряд розраховує у своєму прагненні посилити регіональні зв’язки безпеки проти давнього ворога – Ірану.
Однак восьмипартійна коаліція, яка включає в себе крайніх правих, лібералів та арабські партії з глибокими розбіжностями в питаннях від релігії до палестинського питання, зіткнулася з зростаючим напруженням.
Дата дострокових парламентських виборів поки не оголошена, але ізраїльські ЗМІ повідомляли, що вони, ймовірно, відбудуться в жовтні.
Ізраїль та російсько-українська війна. Ліво-ліберали схиляються до підтримки Києва
Після висвітлення звірств окупантів у Бучі, Лапід відреагував, вживши термін "військовий злочин" щодо дій російської армії. Таким чином це було свого роду відступом від так званої рівновіддаленої до обох сторін політики. Серед тамтешніх міністрів все частіше починали звучати критичні тези на адресу Кремля та риторика щодо підтримки України. На підтвердження цієї тези можна виокремити:
- участь Ізраїлю у конференції на базі Рамштайн, де вирішувалось питання передачі зброї для Києва
- рішення ізраїльського Міноборони надати Україні каски та бронежилети
- підтримка главою МЗС виключення Росії з Ради ООН
Ще більше проукраїнські настрої у владних колах країни поширились після скандальної заяви російського глави МЗС Лаврова. Останній порівняв президента Зеленського з Гітлером і сказав, що "найзапекліші антисеміти – як правило, євреї". Крім того, в російському інформаційному полі стали з’являтися заяви про підтримку Ізраїлем "нацистського режиму в Києві".
Це стало одним з резонансних факторів, які спричинили відхід Тель-Авіва від раніше займаної позиції умовного нейтралітету, Ізраїль став більш відкритим до можливості надання Україні захисного озброєння.