Владімір Путін зробив жахливу помилку, коли почав вторгнення в Україну. І яким би не був результат цієї війни, Росія ще дуже довго буде ослаблена. Однак, у Путіна все ще є дуже багато способів влаштувати ескалацію аж до застосування ядерної зброї.
Таку думку під час дискусії на Всесвітньому економічному форумі в Давосі висловив професор Школи управління імені Джона Кеннеді в Гарвардському університеті Грем Еллісон. Він переконаний, що або на місцях з’являться факти, з якими Путін «зможе жити», або буде ще більша ескалація насильства.
При цьому він погодився з колишній Держсекретарем США Генрі Кіссінджером, який закликав Україну поступитися територією заради закінчення війни. За словами, Еллісона, відкидати появу «українського Нагасакі» не можна. Зрештою, президент США Гаррі Трумен вважав, що ядерний удар - це хороший спосіб закінчити Другу світову війну. Путін може вирішити, що цей інструмент прийнятний і для його випадку.
«Президент Володимир Зеленський ніколи не відмовиться від української території. І він не повинен. Але Японія теж не відмовляється від Курильських островів. Тож могла б з’явитися форма замороженого конфлікту, з яким можна буде жити і з якого Україна вийде як процвітаюча демократія», - сказав Еллісон.
З ним категорично не погодився професор дослідження війни Королівського коледжу Лондона сер Лоренс Фрідмен. Він наголосив, що позиція Еллісона дуже небезпечна. Він вказав, що в російській ядерній доктрині вказано: ядерний удар може бути завданий лише в разі загрози для самого існування Росії. Але факт в тому, що Росії ніхто ніколи не загрожував. Її ніхто не атакує. Танки не їдуть до російського кордону. І жодної «екзистенційної загрози» для Росії не існує.
«Навпаки, це існування України під загрозою. Росія веде проти неї геноцидну війну, якщо ви подивитеся визначення геноциду», - сказав Фідмен.
Він погодився, що, зрештою, між Україною і Росією розпочнеться певний дипломатичний процес. Однак, питання в тому, на яких умовах. Фрідмен наголосив, що потрібно не переоцінювати можливості української армії і чітко визначити військові цілі для України, перш ніж почнуться такі переговори. Інакше катастрофічні наслідки війни можуть стати надто тяжками.
«Росію ніхто не намагається окупувати. Вона не під загрозою. Може Путін під загрозою, але не Росія», - наголосив Фрідмен.
Еллісон відповів своєму опоненту, нагадавши, «хто такий Путін». І що російський автократ не змириться з поразкою.
«Я переконаний, що якщо все дійде до точки, коли Путін зазнає поразки і постане перед загрозою, коли його режим впаде, його життя закінчиться, все, про що він дбає, зникне, для нього це буде екзистенційна загроза», - сказав експерт.
У свою чергу, виконавчий директор Human Rights Watch Кеннет Рот наголосив, що учасники суперечки залишають поза увагою російський народ, який, на його думку, може зіграти роль X-фактору. Він допустив, що Кремль не випадково намагається приховати правду про війну в Україні. Можливо, режим боїться наслідків, якщо така правда стане відомою російському суспільству. Тож гіпотетично росіяни можуть стати найкращим союзником України.