В Азії може з'явитися новий "тигр": економіка В'єтнаму стрімко зростає

Поділитися
В Азії може з'явитися новий "тигр": економіка В'єтнаму стрімко зростає В'єтнам може стати новим "азійським тигром"
Однак неефективність управління у держсекторі, корупція і низький рівень освіти населення можуть поставити цей прогноз під загрозу

Розташований уздовж одного з найбільш важливих світових судноплавних маршрутів, маючи молоде і зростаюче населення, В'єтнам має всі передумови до економічного злету після багатьох років стагнації.

Гроші вливаються в економіки країн Південно-Східної Азії від таких виробників, як Samsung Electronics Co. і Intel Corp., що дає В'єтнаму другий шанс на те, щоб стати "азійським тигром". Політика "ремонту" у 1980-ті роки, в ході якої ринок країни був відкритий, призвела до ривкового зростання інвестицій на більш ніж 7 відсотків, але зростання сповільнилося в останні роки під вантажем скупчення великих боргів на державних підприємствах, пише Енду Каррэн для Bloomberg.

За даними PwС, країна має потенціал, щоб стати однією з найбільш швидкозростаючих економік світу за період до 2050 року. Країна набирає сили не лише в Південно-Східній Азії як більш дешева виробнича альтернатива сусідньому Китаю, В'єтнам також є політично прийнятним місцем для інвестицій японських фірм у регіон на тлі повторюваних китайсько-японських конфліктів.

"Цілком можливо, що В'єтнам може стати найбільш швидкозростаючою економікою в Азії. У ньому є всі інгредієнти для швидкого зростання, якщо він зможе вирішити проблеми в державному секторі", - сказав Вікрам Неру, старший науковий співробітник в азіатській програмі фонду Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні.

Зростаючий вплив

Ознаки зростаючого впливу В'єтнаму накопичуються: у 2014 році країна обігнала регіональних партнерів і стала найбільшим експортером в США з Асоціації держав Південно-Східної Азії, або АСЕАН, опинившись попереду своїх більш відомих виробничих суперників Таїланду і Малайзії.

Обсяг іноземних інвестицій у В'єтнам виріс за останні 14 років і досяг $ 12 млрд 350 млн у 2014 році, що на 7,4 відсотки більше порівняно з 2013 р. У 2000 році ця цифра становила $ 2,4 млрд. Операції Samsung у країні зростають настільки великими темпами, що компанія отримала схвалення уряду на експлуатацію власного терміналу в міжнародному аеропорту Ханоя Ной Бай.

Читайте також: ВВС В'єтнаму, можливо, знайшли сліди катастрофи літака компанії Malaysia Airlines

Деякі виробники переходять з Китаю. Японський виробник принтерів Kyocera Document Solutions Inc., підрозділ Kyocera Corp., планує в чотири рази збільшити річний обсяг виробництва принтерів у В'єтнамі до 2 мільйонів одиниць до березня 2018 року, заявила компанія у березні 2015 року. Частина виробництва компанії в Китаї буде переміщена у Хайфон, що робить В'єтнам великою виробничою базою компанії, що виробляє принтери. Відкриття другого заводу планується в серпні, зазначає Неру.

"Великий Переможець"

"В'єтнам дійсно багато виграв від втрати Китаєм своєї конкурентоспроможності через зростання заробітної плати та сильної валюти. Почавши рухатися по простору, звільненому Китаєм дуже рано, В'єтнам має перевагу першопрохідця і тепер починає показувати результати", - сказав Фредерік Нейман, керівник досліджень азійських економік у HSBC Holdings Plc у Гонконзі.

Перед послабленням юаня в минулому році, в Шанхаї був чотирирічний прогноз зростання інвестицій на 13 відсотків, що було найкращим результатом серед 24 країн з ринковою економікою, що відслідковуються Bloomberg.

Порівняльний індекс фондового ринку В'єтнаму піднявся на 5,5 відсотків у цьому році, порівняно з 4,1-відсотковим збільшенням у Індонезії. У Малайзії - 2,4 відсотки, у Таїланді - 2,2 відсотки.

Реальний річний приріст валового внутрішнього продукту В'єтнаму може скласти в середньому 5,3 відсотки у період 2014-50 років, такі темпи зростання можуть бути перевищені лише Нігерією, згідно доповіді PwC "Світ у 2050 році". Зростання в Китаї може впасти нижче 4%.

Демографія є великою допомогою. Близько 13 відсотків населення Китаю в 2012 вже досягли 60 років і старшого віку, у порівнянні з 9 відсотками у В'єтнамі, за даними Організації Об'єднаних Націй. Понад 40 відсотків населення В'єтнаму з близько 90 мільйонів у 2013 році було в складі робочої сили у віці від 15 до 49, про що свідчать державні дані.

Читайте також: Путін запропонував В'єтнаму вільну торгівлю з Митним союзом

Середньомісячна заробітна плата у В'єтнамі склала $ 197 у 2013 році порівняно з $ 391 в Таїланді і $ 613 для Китаю, згідно з розрахунками Міжнародної організації праці. Це невідповідність збільшується. Economist Intelligence Unit прогнозує, що в 2019 році витрати на виробництво праці на годину в Китаї будуть 177% щодо витрат у В'єтнамі, у порівнянні з 147% в 2012 році.

Погані кредити

"Я пам'ятаю, коли я був у Китаї кілька років тому, і пішов, щоб купити пару взуття. Я виявив, що вони були зроблені у В'єтнамі," сказав Джон Хоуксворт, один з авторів доповіді PwC.

Є деякі застереження для оптимізму.

Кредитори у В'єтнамі прогинаются під вантажем поганих кредитів. Уряд щосили намагається перебудувати неефективні державні компанії. Неадекватна інфраструктура, проблеми з освітою і навичками і корупція залишаються ризиками.

В'єтнам посідає 119 місце з 175 країн і територій в Індексі сприйняття корупції берлінської Transparency International за 2014 рік.

Китай увійшов у першу сотню. Між тим, інші країни Південно-Східної Азії, такі, як Філіппіни і Малайзія також намагаються виграти конкуренцію за робочі місця.

"Це не гарантує, що В'єтнам реалізує свій потенціал", - сказав Хоуксворт. "Вагомою його частиною є те, що В'єтнам має просто гарне географічне положення. Ще однією частиною є те, що у нього є деяка перевага наздоганяючого з точки зору ВВП на душу населення".

Країна низькокваліфікованої праці

Велика частина роботи, переданої у В'єтнам, є некваліфікованою і трудомісткою, тобто рухається вгору по ланцюжку створення вартості у більш розвинені країни на кшталт Китаю. В основному, це роботи в області текстилю, одягу, меблів та електроніки.

"Продуктивність виробничого сектору В'єтнаму є дуже низькою", сказав у листопаді 2014 року Карел Элоот, директор McKinsey & Co. Asia Operations Practice, що базується в Шанхаї. "Це найбільша перешкода для подальшого розширення у В'єтнамі."

Читайте також: Курси марксизму-ленінізму у вишах В'єтнаму стануть безкоштовними

Уряд працює над деякими з найбільших основ економіки.

В'єтнам буде намагатися продати рекордну кількість акцій у державних компаніях у цьому році, Данг Куйет Тьен, заступник генерального директора департаменту Міністерства фінансів з корпоративних фінансів, сказав в інтерв'ю 13 березня, що в цьому році вони планують продати частки у близько 280 юридичних особах банкам з позитивною кредитною історією.

Є й інші позитивні сторони. В'єтнам веде переговори про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом і є частиною очолюваних США переговорів щодо укладення великого регіонального торгового договору, Транс-Тихоокеанського партнерства.

Зірка Меконгу

"В'єтнам буде витісняти Таїланд як велика зірка Меконгу", сказав Тім Кондон, керівник азіатських досліджень в ING Groep NV, посилаючись на наявність у регіоні басейну річки Меконг, який включає народи Камбоджі, Лаосу, М'янми, Таїланду і В'єтнаму, а також китайську провінцію Юньнань.

Експорт з Таїланду, однієї з країн, озвучених аналітиками і ЗМІ як тигра економіки, який швидко розвивається (до азіатської фінансової кризи 1997-98), знизився протягом останніх двох років. З іншого боку, експорт В'єтнаму за кордон у 2014 році виріс майже на 14 відсотків.

Australia & New Zealand Banking Banking Group Ltd. у березні підвищила прогноз ВВП В'єтнаму до 6,5 відсотки в цьому і наступному роках, посилаючись на зміцнення роздрібних продажів, прискорення промислового виробництва і поліпшення будівництва.

"Структура економіки зміщується, вона рухається від сільського господарства до виробництва. Ви можете бачити, що прогрес є", - каже Вікторія Квак, директор Світового банку у В'єтнамі.

Учасники переговорів провели важливу роботу і добилися істотних успіхів щодо створення Транс-Тихоокеанського партнерства, заявив 14 січня прес-секретар представника США на переговорах Тревор Кикейд.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі