В Афганістані зростає напруга на тлі виведення військ США — The Washington Post

Поділитися
Афганістан готується до тривожного майбутнього.

«Талібан» отримує значні переваги на тлі виведення військ США, але водночас, таліби заявили про те, що готують мирну угоду для уряду Афганістану. На вихідних повстанці захопили кілька районів на півночі країни. У відчайдушному відступі понад тисяча афганських військовослужбовців втекли через кордон провінції Бадахшан до Таджикистану, пише The Washington Post.

Північні прикордонні райони Афганістану відчувають тривожний знак майбутнього. Президент Таджикистану Емомалі Рахмон наказав мобілізувати близько 20 тисяч військовослужбовців до кордону. Крім того, країна розглядає питання підготовки таборів біженців на випадок напливу переселенців з Афганістану. Влада Таджикистану залишила відкритими прикордонні пункти, які зараз контролює «Талібан» з боку Афганістану. За даними Wall Street Journal, «Талібан» вже збирає митні доходи на головному торговому шлюзі між двома країнами.

Оскільки Сполучені Штати та союзники по НАТО оголосили про військовий вихід з країни, бойова група, яку вони витіснили з Кабула, почала укріплювати свої позиції в Афганістані, особливо через сільські райони. За деякими даними, «Талібан» контролює приблизно третину з 421 району та районних центрів країни.

Член ради Бадахшана Ахмад Джавед  сказав, що «ситуація, на жаль, не найкраща». За його словами, всі 28 районів Бадахшана, крім одного, потрапили під контроль «Талібану», тоді як столиця провінції Файзабад оточена повстанською групою. Влада Кабула заявила, що урядові сили готують контрнаступ.

Тим часом влада США звільнила величезну авіабазу Баграм. Два десятиліття база служила центром військових операцій США.

Американські чиновники оголосили про свій вихід із бази в п'ятницю. За повідомленням афганських чиновників, мародери скористалися цим моментом, щоб увірватися в базу та спробувати розграбувати її. Американські війська залишили тисячі цивільних та сотні броньованих автомобілів.

Хаос останніх кількох місяців стривожив спостерігачів. Гуманітарні організації попереджають про можливу нову кризу біженців у разі поглиблення конфлікту. Правозахисні групи побоюються, що свобода та захист жінок можуть бути втрачені в районах, де ультраконсервативні бойовики тримають владу. Громади меншин вже готуються до жорстокої реакції талібів.

«Підняти зброю - останній варіант. Ми хочемо отримати освіту, брати участь у виборах, дотримуватися законів. Якщо уряд не може захистити нас і наші сім'ї, це може бути єдиним варіантом для нас», - сказав студент Абдул Латіф.

Захоплення талібами Кабула все ще є віддаленою перспективою. Але регіональні сили та американські чиновники розраховують на затримку політичного прогресу між бойовиками та урядом Афганістану. Незважаючи на те, що бойовики захоплюють деякі регіони країни, представники «Талібану» заявляли, що готові знову взяти участь у мирних переговорах.

«Мирні переговори будуть прискорені найближчими днями, і, як очікується, вони вступлять у важливу стадію, природно, мова буде йти про мирні плани», - заявив представник «Талібану» Забіулла Муджахід.

До чого призведуть ці переговори, залишається під питанням, оскільки чиновники в Кабулі чекають письмової пропозиції від Талібану щодо свого бачення миру. Тим часом ситуація з безпекою в країні погіршується.

Президент США Джо Байден прагне перегорнути сторінку. Нещодавно на брифінгу, зіштовхнувшись із запитанням про виведення військ США з Афганістану, він відповів, що «хоче говорити про позитивні речі».

«Як жінка в Афганістані, у мене немає такого варіанту - говорити про позитивні речі. Мені потрібно турбуватися про можливий гендерний апартеїд», - заявила голова Незалежної комісії з прав людини в Афганістані Шахарзад Акбар.

«Байден протягом тривалого часу скептично ставився до місії США в Афганістані. Президент США вважає, що війна проти «Талібану» неефективна. Однак ситуація може легко вийти з-під контролю, резюмує видання.

14 квітня президент США Джо Байден заявив про необхідність «покласти край найтривалішій війні Америки» беззаперечним виведенням військ з Афганістану. У Білому домі сподіваються, що усіх військових вдасться вивести з країни до кінця літа. 

Американський військовий контингент має вийти з країни до 11 вересня 2021 року - символічної дати атаки терористів «Аль-Каїди» на вежі Всесвітнього торгового центру. Теракт став найбільшим в історії, за офіційними даними, загинули 2996 людей осіб, понад шість тисяч постраждали.

У відповідь на атаку США посилили заходи безпеки всередині країни і ввели війська в Афганістан, підозрюючи талібів у переховуванні бойовиків «Аль-Каїди». На сьогодні зі 100 тисяч американських військових в Афганістані залишилося близько 3 500, за час місії загинули 2 488 солдатів.

Експерти побоюються, що виведення американських військ з Афганістану дестабілізує ситуацію в регіоні та посилить позиції бойовиків. З іншого боку, виведення військового контингенту дозволить США завершити одну з найбільш затяжних військових кампаній у своїй історії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі