Успіх українських військово-морських безпілотників є важливим уроком для ВМС США — WP

Поділитися
Успіх українських військово-морських безпілотників є важливим уроком для ВМС США — WP Безпілотник MAGURA V5 © Головне управління розвідки Міністерства оборони України
Україна перемагає Росію в Чорному морі без флоту, Пентагону потрібно швидко надолужити згаяне.

Вона не отримала належної уваги, але несподівана перемога України в битві за Чорне море може стати знаковим досягненням в історії морських війн. Не маючи власного постійного військово-морського флоту, Україна вивела з ладу щонайменше третину Чорноморського флоту Росії, прорвала російську морську блокаду і знову відкрила Чорне море для свого зернового експорту. Обсяги українського експорту зараз наближаються до довоєнного рівня, що є величезним досягненням для економіки України у воєнний час, вважає Макс Бут, колумніст, що висвітлює питання національної безпеки США у газеті The Washington Post.

Україні вдалося здійснити цей неймовірний подвиг частково завдяки використанню потужних протикорабельних крилатих ракет, в тому числі "Нептун", які у 2022 році потопили флагман російського Чорноморського флоту "Москву". Але Україна також блискуче впровадила інновації, розробивши власні безпілотні надводні судна, які можуть вистежувати російські військові кораблі.

Безпілотники MAGURA V5, і Sea Baby — це, по суті, безпілотні катери, які можуть бути начинені вибухівкою або навіть стріляти власними ракетами. Вони оснащені камерами й супутниковим зв'язком, що дозволяє віддаленим контролерам спрямовувати їх до цілі, вони швидко рухаються і виготовлені з матеріалів, які важко виявити на радарі.

Найкраще те, що вони дешеві у виробництві й не ставлять під загрозу український персонал. Безпілотники, що коштують лише кілька сотень тисяч доларів, топлять багатомільйонні військові кораблі, на виробництво яких можуть піти роки.

Американські військові лідери визнають, що характер війни змінюється. Але американські збройні сили досі не виділили необхідних ресурсів для створення передових безпілотних систем, оскільки вони все ще міцно прив'язані до своїх пілотованих "застарілих" платформ.

Ініціатива Replicator, оголошена минулого року, є позитивним кроком: це спроба Пентагону обійти громіздкі правила закупівель і якнайшвидше ввести дрони до складу американських збройних сил. Але на програму Replicator передбачено лише 500 мільйонів доларів на рік, і вона має охопити всі види збройних сил.

Для порівняння, бюджет ВМС на суднобудування на 2025 фінансовий рік становить 32 мільярди доларів — і майже всі ці гроші йдуть на екіпажні військові кораблі, в тому числі фрегати, есмінці й авіаносці (вартістю до 13 мільярдів доларів за штуку), які, ймовірно, стануть мішенями для китайських безпілотників, підводних човнів і ракет, вважає Бут.

"ВМС CША, безумовно, надто повільно впроваджують технології безпілотників. Хороша новина полягає в тому, що нарешті визнано, що дрони відіграють і будуть відігравати певну роль у морській війні. Погана новина полягає в тому, що бюджети ще не відображають цього", — сказав Лорін Селбі, контр-адмірал у відставці й колишній керівник військово-морських досліджень.

Проблема в тому, що Сполучені Штати та їхні союзники не можуть дозволити собі чекати: за вказівкою лідера Сі Цзіньпіна китайські військові швидко нарощують свої сили, щоб до 2027 року бути готовими до завоювання Тайваню. Не можна втрачати жодної миті для підготовки ефективної оборони, і дрони повинні бути на передовій.

Нагадаємо, що відставний контрадмірал ВМС США Джо Дігуардо також вважає, що українська модель ведення війни на морі варто того, щоб її вивчили й перейняли військово-морські сили західних країн.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі