Уряди країн Центральної Азії стурбовані скороченням грошових переказів із Росії

Поділитися
Уряди країн Центральної Азії стурбовані скороченням грошових переказів із Росії © knews.kg
Попри санкції країна залишається магнітом для мігрантів.

Даніяр Абдирахманов, 37-річний житель села Жани-Жер у Баткенській області на півдні Киргизстану, половину свого життя пропрацював на складах та на будівництвах у Росії. Там досі працюють двоє із трьох його братів. Його дружина, шкільна вчителька, родом із сусіднього села. Але познайомилися вони у Москві, де вона працювала продавчинею. Коли їхньому синові виповнилося два роки, вони залишили його з бабусею та дідусем і повернулися до Росії на заробітки, пише The Economist.

Історія Абдирахманова типова. У Баткені у Ферганській долині, неподалік кордонів Киргизстану з Таджикистаном і Узбекистаном, рідко можна знайти сім'ю, у якій хоча б один її член не працює у Росії. Абдирахманов не мав бажання залишати родючий і мальовничий край свого народження. Але, працюючи в Москві, він заробляв утричі більше, ніж удома, де можливості в основному обмежуються вирощуванням рису, абрикосів та волоських горіхів.

За даними Світового банку, у 2021 році грошові перекази становили близько третини ВВП Киргизстану та Таджикистану, що робить їх одними з найбільш залежних від грошових переказів країн світу. Гроші, відправлені назад з Росії, яка відносно дешева, доступна і має знайому мову, є важливим рятівним колом. Минулого року близько 82% грошових переказів до Киргизстану надійшло з Росії; для Таджикистану цей показник становив 76%.

Уряд вважає, що без грошових переказів кількість бідних киргизів значно зросте. У Баткенській області, найбіднішому регіоні країни, де 35% населення вже живе трохи більше ніж на 1 долар на день, ця частка може зрости до 50%. Трудова міграція займає настільки важливе місце в економіці цих країн, що пандемія практично не порушила її. Хоча деякі мігранти повернулися додому 2020 року, вони знову поїхали, як тільки змогли. Грошові перекази до Киргизстану зросли в період з 2019 по 2021 рік.

Але вторгнення Росії в Україну може перерізати це рятувальне коло. Світовий банк прогнозує, що цього року економіка Киргизстану скоротиться на 5%. Однією з важливих причин є те, що очікується, що грошові перекази скоротяться майже на третину, оскільки мігранти втрачають роботу в російській економіці, що постраждала від санкцій. Падіння рубля на початку цього року також тимчасово знизило вартість грошей, які вони відправляли додому, хоча курс валюти відтоді відновився. За прогнозами Світового банку, грошові перекази до Таджикистану скоротяться більш ніж на одну п'яту; ВВП упаде на 2%. В результаті частка таджицьких домогосподарств, які не можуть дозволити собі достатньо поживної та здорової їжі, ймовірно, зросте з 20% до 36%.

Досвід сім'ї Абдирахманова говорить про те, що життя мігрантів у Росії вже стає все важчим: один з його братів втратив роботу і прямує додому. Але поки що масового результату не спостерігається. Мігранти, які ще мають роботу, кажуть, що поки що планують залишатися на місці.

Побоювання від'їзду з Росії прискорили зусилля урядів країн Центральної Азії щодо диверсифікації джерел грошових переказів. Вони підштовхують мігрантів шукати роботу в багатших країнах, які пропонують більш високу заробітну плату та кращі трудові права. Державні навчальні центри в Узбекистані почали навчати потенційних мігрантів японською та корейською мовами.

Проте, незважаючи на санкції, більшість мігрантів, як і раніше, прямує до Росії. Стривожений чоловік, який нещодавно зайшов до державного центру підтримки потенційних мігрантів в Оші, другому за величиною місті Киргизстану, типовий. Він попросив співробітників перевірити, чи є його ім'я у чорному міграційному списку Росії, до якого вносяться робітники, які порушують правила працевлаштування в країні. Коли йому сказали, що його в списку немає, він вийшов із кабінету з широкою посмішкою на обличчі.

Раніше повідомлялося про те, що між Таджикистаном та Киргизстаном сталося ще одне прикордонне зіткнення. Щонайменше 49 людей загинули під час бойових дій у квітні 2021 року, які виникли внаслідок аналогічного прикордонного зіткнення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі